Historia sztuki dla dzieci

Lubię odwiedzać z dziećmi muzea i galerie, przeglądać albumy ze sztuką. Podpatruję wtedy to, jak odbierają sztukę, jak się nad nią zastanawiają. Raz popadają w zachwyt, innym razem znacząco przewracają oczami i robią zdegustowana minę, choćby dane dzieło było uznawane za wybitne. Dzieci są szczere, tak jak sportretował je w Szatach cesarza Andersen.

Najstarsza właśnie stoczyła walkę z historią sztuki przygotowując się do sprawdzianu z plastyki. Nie chciała mieć na świadectwie gimnazjalnym kiepskiej oceny, więc wkuwała dzielnie tytuły obrazów i obcojęzyczne nazwiska twórców. Ja zgrzytałam zębami, nie lubię takiego nauczania historii sztuki, to niszczenie sztuki. Wypożyczyłam więc z naszej ulubionej biblioteki Gwiaździstą noc Vincenta i inne opowieści. Historię sztuki dla dzieci Michaela Birda ze świetnymi ilustracjami Kate Evans i rozpoczynamy podróż przez historię ludzkości i jej wytworów materialnych, odkrywamy sztukę na przestrzeni wieków.

Nie będę „obwijała w bawełnę” – książka jest przepiękna, mądra, świetnie napisana, za pomocą krótkich tekstów przybliża epokę i twórcę. To nie jest bibliograficzny zbiór opowieści. To sześćdziesiąt osiem wizyt u twórców.

Zaczynamy jakieś 35-40 tysięcy lat przed naszą erą w jaskini. Siadamy przy ognisku i wpatrujemy się w człowieka – lwa. Potem kolejna wizyta w jaskini, tym razem u prehistorycznego malarza w Jaskini Chauveta we Francji. I tak się rozpędzamy, zaglądamy do Egiptu, Aten, poznajemy mistrza Cianga, który był jednym z twórców terakotowej armii cesarza Szy Huang-ti. Lubimy średniowiecze, więc zatrzymujemy się nieco dłużej przy łożu sir Geoffreya Luttrella, który zamówił u pewnego skryby psałterz. Skryba pracuje pilnie w skryptorium, kopiuje pilnie psalmy dla sir Luttrella. Nie możemy nie złożyć również dłuższej wizyty w Amsterdamie u Rembrandta.

Średnia zachwyca się malarstwem Williama Turnera. Młodszą fascynuje szalony Marc Chagall, ja uśmiecham się do Wassily’ego Kandinsky’ego. W opowieści Birda Kandinsky właśnie śpieszy na uczelnię, na spotkanie ze studentami.

Wspólnie z dziećmi odkrywam wspaniałe malarstwo Emily Kame Kngwarreye. Oczami wyobraźni odwiedzamy staruszkę w Australii i podglądamy, jak sprawnie maluje palcami.

Opowieść kończy spotkanie z chińskim dysydentem Ai Weiwei. Jego prace robią na nas ogromne wrażenie. Rozmawiamy. Dyskutujemy. Przeglądamy książkę po raz kolejny …

 

Książka Michaela Birda, to nie tyle zbiór ważnych twórców, to przewodnik po sztuce, miejscach, kontekstach kulturowych. To wyprawa do wielu ciekawych miejsc, odkrywanie artystów i ich świata.

Gotowi? Wyruszcie koniecznie na spotkanie ze sztuką, odnajdziecie w niej samych siebie.

Polecam.

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Autor: Michael Bird

Ilustracje: Kate Evans

Tłumaczenie: Joanna Wajs

Nasza Księgarnia

 

 

Zostaw Komentarz