Książki do mikołajowego worka – część pierwsza – dla tych, co kochają przyrodę.

wpis w: Bezcenna klasyka, Rozmaitości | 1

Wasze dzieci pochylają się nad każdym napotkanym robaczkiem, podziwiają motyle, nie pozwalają rozdeptać pająka, fascynują się tajemnicami przyrody? To właśnie dla nich wybrałam kilka książek, które serdecznie polecam świętemu Mikołajowi, podrzucam mu je do worka z prezentami.

mikołaj1 mikołaj2

Dla młodszych przyjaciół roślin i zwierząt polecam:„Chodzi o to, czy wiesz co to. Zwierzęta.” Marcina Brykczyńskiego, „Narwańców, uwodzicieli, samotników. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” Adrienne Barman, „Moją pierwszą encyklopedię świata” Laroussa, „Encyklopedię zwierząt. Świat bez tajemnic” oraz serię „Świat w obrazkach”.

Książka Marcina Brykczyńskiego to propozycja dla najmłodszych. – Solidna kartonowa literatura – tak mówią moje córki. Nasz czternastomiesięczny czytelnik chętnie i z zapałem ją przegląda. Pięciolatka potrafi sama przeczytać tekst w książeczce (duży druk!) i z przyjemnością rozwiązuje zamieszczone zadania i łamigłówki. Pozostałe propozycje dla młodszych dzieci, to wprowadzenie w świat przyrody. Dobra grafika, poręczny format, to również ważne atuty tych publikacji.

Pozostałe proponowane przeze mnie książki, to opowieści o otaczającej nas florze, faunie, naszej Ziemi i kosmosie – dla tych, co lubią patrzeć w niebo;)

„Ilustrowany inwentarz drzew” wydany przez Zakamarki wciąż nas zachwyca graficznie, ale jest również pomocą w identyfikowaniu drzew i krzewów z różnych stron świata. Z Dwiema Siostrami wędrujemy pod ziemię i pod wodę i te nasze wędrówki wciąż powtarzamy, nie nudzą nam się. Dorota Sumińska w książce „Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt” podpowiada rodzicom jak odpowiedzieć na pytania, które zadają dzieci, np. Dlaczego mucha chodzi po szybie i nie spada?, Czy lis jest chytry?, Dlaczego bociany klekoczą? Ciekawe, prawda? Adama Wajraka nie trzeba nikomu przedstawiać. My rodzinnie uwielbiamy pana Wajraka w każdej postaci- czy to oglądając go w telewizji, słuchając czy czytając jego opowieści. Zna zwierzęta, ich zwyczaje i potrafi swoją pasją zarażać innych. „Zwierzaki Wajraka” to jedna z wielu interesujących książek jego autorstwa. Tym, którzy poszukują wiedzy encyklopedycznej polecamy „Encyklopedyczny atlas zwierząt” oraz „Ziemia. Encyklopedia tematyczna” Wydawnictwa Olesiejuk – dobre zdjęcia, jasno przedstawione informacje. Dla tych, co patrzą w niebo koniecznie zamówcie u świętego Mikołaja „Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu” Ulricha Janssena i Klausa Wernera oraz „Kosmos” Tomasza Rożka.

Niemal wszystkie książki zostały na naszym blogu zrecenzowane, poklikajcie jeżeli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowymi opisami. I pamiętajcie kochani – warto zadbać, by w mikołajowym worku z prezentami nie zabrakło książek!

Jedna odpowiedz

  1. Ta tematyka przypadnie do gustu każdemu dziecku:)

Zostaw Komentarz