Maciupek z krainy Tove Jansson

Maciupek to mały, samotny i bardzo nieśmiały troll. Mieszka pośród Paszczaków, Filifionków, Homków i innych postaci powołanych do życia przez Tove Jansson. Spotykamy się z nimi w książce „Kto pocieszy Maciupka?”

Maciupek bardzo boi się Buki. Tak bardzo się boi i drży ze strachu, że pewnego dnia o świcie – „ jęknął, że prędzej własny kapelusz zje na śniadanie, niż znowu całkiem samiutki na noc w tym domu zostanie. Spakował małą walizkę, dał nura w mgłę taką białą, że chwilę później Maciupka zobaczyć się nie dało.” Zrozumiał, że nie może już dłużej być sam. Nie wiedział jednak co zrobić, by odmienić swój los. Wciąż był płochliwy i unikał innych – „ kto go teraz pocieszy i powie mu coś takiego: Jeśli wciąż będziesz się chował, nigdy nie znajdziesz kolegów!”

Wędrujemy więc dalej z Maciupkiem spotykając po drodze grającego na flecie Włóczykija, ucztujących pod drzewem Paszczaka i jego przyjaciół. A narrator martwi się razem z nami: „ Niestety, nikt z nich nie wiedział nic o Maciupku za drzewem. Więc kto go teraz pocieszy i wprost mu rzecz wytłumaczy: jeśli przyjaciół chcesz znaleźć, musisz się dać im zobaczyć!”

Czy Maciupek przełamał swoją nieśmiałość? Och, musicie przeczytać sami (same). Mogę tylko zdradzić, że nad brzegiem morza znalazł list w butelce. To dzięki jego nadawcy los Maciupka się odmienił. I nawet Buka nie była już taka straszna!

Znacie Tove Jansson i jej Muminki? Niezależnie od tego, czy spodobała się Wam ta seria, bardzo polecam Waszej uwadze opowieść o Maciupku. Jest to co prawda historia wypełniona postaciami znanymi z Muminków, natomiast tworzy odrębną całość. To po prostu opowieść o trudach samotności i nieśmiałości, przełamywaniu własnych słabości i wielkiej odwadze, a także o rodzącej się przyjaźni.

Książkę zdecydowanie wyróżnia piękna polszczyzna. Autorką przekładu literackiego powstałego na bazie tłumaczenia filologicznego Anny Szmit jest Ewa Kozyra – Pawlak. Pani Ewa jest również autorką kaligrafii, gdyż tekst został w książce wykaligrafowany! Ilustracje stworzyła oczywiście sama Tove Jansson.

Dodam jeszcze, że moim córkom spodobała się dodatkowa kartka zamieszczona w książce – można na niej napisać list od Maciupka do Drobinki – „ I zabrał się do pisania o strachu i samotności. O domu, morzu i plaży, opisać chciał podróż całą, starał się bardzo, lecz wcale w list się to nie składało. Dlatego, mój czytelniku, kolejne zadanie jest twoje: ty napisz list za Maciupka, to ich pocieszysz oboje.”

Kto pocieszy Maciupka?
Autor: Tove Jansson
Ilustracje: Tove Jansson
Przekład i kaligrafia: Ewa Kozyra-Pawlak
Wydawnictwo Eneduerabe, 2013

Jedna odpowiedz

  1. książka jest piękna! mamy i sami polecamy dla małych i dużych:)

Zostaw Komentarz