Mamaczyta o żałobie

Pearl ma piętnaście lat, przyjaciółkę Molly, zwariowaną matkę – artystkę i ojczyma, który choć nie łączy ich genetyka, jest jej prawdziwym tatą, znają się od narodzin dziewczyny. Właśnie kupili dom, który wymaga gruntownego remontu. Wkrótce spodziewają się narodzin nowego członka rodziny. I nagle ten obrazek rodzinnej harmonii pęka, znika, bo mama Pearl ma niespodziewane komplikacje ciążowe. Lekarze muszą wykonać cesarskie cięcie, mała Rose trafia do inkubatora, a mama umiera wskutek obrzęku mózgu.

szczur1

Świat Pearl się zawala. Wszystko przestaje mieć znaczenie i o tym jest ta książka. To opowieść o głębokim smutku,  o którym opowiada nam główna bohaterka. Razem z nią cierpimy, nie jemy, unikamy przyjaciółki i znajomych. Towarzyszymy Pearl na pogrzebie i potem, gdy spotyka swoją mamę, choć i ona, i my wiemy, że to nie jest możliwe i mama jest wytworem umysłu nastolatki.

Tak łatwo powiedzieć Weź się w garść! Masz siostrę, na pewno ją bardzo kochasz! Musisz być dzielna i pomóc ojcu! Tak trudno nie nienawidzić tego pomarszczonego noworodka, któremu przypisuje się śmierć matki i nazywa Szczurem. Tak bolesne jest obserwowanie świata, który wygląda tak samo, jak przed śmiercią mamy, choć przecież dla Pearl jest to zupełnie inna rzeczywistość.

Dziewczyna zapada się w siebie. Zamyka. Izoluje. Przestaje jej zależeć na czymkolwiek. Nie chce bliskości Molly, ojca, chce być sama.  Całe szczęście, że po drodze spotyka Finna, Dulcie, a tata, Molly i babcia walczą o nią i są blisko.

Ta opowieść nie jest łzawą historyjką o śmierci. „Rok Szczura”, to przepiękna i mądra powieść o tym, że czasem trzeba poczekać, by pokochać siostrę, a żałobę trzeba przeżyć i to bardzo ważne, by towarzyszyli nam wtedy przyjaciele nawet jeżeli twierdzimy, że wcale ich nie potrzebujemy.

Na koniec autorka daje nam nadzieję – można się pozbierać, żyć dalej, dopuścić do siebie szczęście. Życie trwa dalej.

„Rok Szczura”, to książka, przy której płakałam, choć nie zdarza mi się to często.

Polecam.

„Rok Szczura”

Autor: Clare Furniss

Tłumaczenie: Katarzyna Rusłan

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

Zostaw Komentarz