Mamaczyta w amerykańskich parkach narodowych

wpis w: Bezcenna klasyka, Po angielsku | 0

25 sierpnia National Park Service, czyli wszyscy ci, którzy kierują,dbają, tworzą i zarządzają amerykańskimi parkami narodowymi obchodzili setne urodziny. To bardzo ważne wydarzenie, wszak pierwsze parki narodowe powstały właśnie tu, w USA (Yellowstone, 1872r). Podróżując po zachodniej części USA, od jednego parku do drugiego podziwialiśmy ich organizację, ofertę turystyczną, edukacyjną i oczywiście książkową.

W każdym parku jest Visitor Center, gdzie można zwiedzić wystawę dotyczącą parku, zabrać mapki z zaznaczonymi szlakami, a także zakupić książki o przyrodzie i historii danego miejsca. Książkowe polowanie zaowocowało sporą ilością nadbagażu w naszych walizkach, ale co tam, nie żałujemy, bo upolowaliśmy naprawdę świetne książki.

 

Te dla dzieci zostały napisane prostym językiem zrozumiałym dla naszej dziesięciolatki, a przy drobnym wsparciu, również dla ośmiolatki. Są kolorowe, ciekawie wydane i nie pozwalają zapomnieć o zwierzętach z danego parku narodowego. Książka o wyprawie Clarka i Lewisa zaś opowiada o tym, jak pierwsi bardzo odważni biali ludzie dotarli na zachód Ameryki. Do roku 1806 żyli  tam jedynie Indianie oraz mnóstwo dzikich zwierząt. Przeglądamy nasze książki z parków, wspominamy wyprawę i marzymy, aby i w naszych parkach narodowych znalazła się tak ciekawa literatura tak dla dzieci, jak i dla dorosłych.książki8książki7książki6książki5książki4książki3książki2