Młodzieżowo

Wracam do lektur młodzieżowych, bardziej „dziewczynowych” niż „chłopakowych”, ale musicie mnie zrozumieć – mam przecież cztery córki, w tym dwie nastolatki.

książki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książki Barbary Kosmowskiej i Agnieszki Tyszki bardzo lubię i polecam. Moje najnowsze odkrycia to Puszka Kosmowskiej i Zasupłana historia Tyszki. Obie powieści dotyczą młodszych nastolatek, które muszą zmierzyć się ze swoim dorastaniem, otoczeniem, zweryfikować przyjaźnie, rozsupłać różne rodzinne tajemnice i sekrety, zdobyć się na empatię, zderzyć z własnym sumieniem i … sercem. Józefina, czyli tytułowa Puszka jest zmuszona spędzić rok poza swoim miastem rodzinnym, z dala od samotnie ją wychowującej mamy. Matka wyjeżdża na stypendium do Japonii, a Puszka na rok do Słupska, do babci, której … nie zna. I tu otwiera się prawdziwa puszka Pandory! Tyle zmian za jednym razem musi zaowocować dynamizmem w życiu osobistym. Józefina odkrywa samą siebie, pracowicie rozsupłuje rodzinne historie, weryfikuje swoje warszawskie przyjaźnie i … zakochuje się ze wzajemnością.

Kaja, bohaterka opowieści Agnieszki Tyszki, dorasta mocno skupiona na sobie, swoim dojrzewaniu, swoim wyglądzie, swojej szkole i swoich planach. Nagle zostaje opiekunką małej Marysi i jej świat wywraca się do góry nogami. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu w dorastaniu i odkrywaniu samej siebie, siebie empatycznej i dobrej.

Polecam Wam serdecznie powieści obu autorek. Czytajcie, przekażcie swoim córkom i później z nimi o tych książkach porozmawiajcie. Warto!

Puszka

Autor: Barbara Kosmowska

Wydawnictwo Literatura

 

Zasupłana historia

Autor: Agnieszka Tyszka

Egmont

Zostaw Komentarz