Piękne bajki wszech czasów

Książki dla dzieci, zwłaszcza dla tych młodszych czytelników MUSZĄ mieć ciekawe ilustracje. Oczywiście nawet najpiękniejsza szata graficzna nie uratuje marnej literatury, ale sadzę że dzieci (i ja też) odbierają literaturę na co najmniej dwóch płaszczyznach – tekstu i ilustracji.

Dziś chcę przedstawić jedną z najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek miałam w rękach. Została nią obdarowana moja najstarsza córka i strzeże jej jak skarbu. Bajki wszech czasów, to zbiór dobrze nam znanych opowieści takich jak: Tomcio Paluch, Kopciuszek, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Ołowiany żołnierzyk, Królewna Śnieżka, Dziewczynka z zapałkami i Brzydkie kaczątko.

Wszystkie te bajki w tysiącach wersji wprost „wylewają się” z półek w księgarniach i bibliotekach. Co jest takiego wyjątkowego w Bajkach wszech czasów wydanych przez Arkady?

Po pierwsze piękny tekst. Kupując popularne bajki i baśnie Andersena, braci Grimm, czy Charlesa Perrault trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jakość tekstu, tłumaczenie. Niestety, wiele wydań jest kiepsko napisanych. Tu mamy piękny, plastyczny język.

Po drugie –  MALARSKIE ILUSTRACJE – przepraszam, musiałam użyć przycisku caps lock. Dają one drugie życie tym bajkom. Mnie przypominają renesansowe obrazy Petera Bruegela. Ilustracje Roberto Molino i tekst opracowany na podstawie włoskiego wydania przez Annę Gabryszewską – Konieczny tworzą piękną całość. Polecam!

Bajki wszech czasów
Ilustracje: Roberto Molino
Tłumaczenie z języka włoskiego: Anna Gabryszewska – Konieczny
Wydawnictwo Arkady, 2003

Zostaw Komentarz