Pierwsza Komunia koniecznie z książką!

wpis w: Bezcenna klasyka | 0

Co roku na początku maja piszę posta o książkach na Pierwszą Komunię. Maj to wszak pierwszokomunijny miesiąc, a na księgarskich i sklepowych półkach sporo książek przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Cóż, muszę od razu uczciwie przyznać, że wiele z nich mi się nie podoba. Ckliwe ilustracje, złote i pulchne aniołki, trudna lub nudna treść… Mamaczyta jest jednak urodzoną optymistką, więc zawsze znajdę coś pozytywnego, jakąś dobrą literaturę dla dzieci, bo przecież książka to idealny prezent na Pierwszą Komunię!

komunia2017

 

 

 

 

„Opowieści Biblijne” wydane przez Naszą Księgarnię  z bardzo oryginalnymi ilustracjami Anny Gensler, to zdecydowanie dobry wybór. Wydawnictwo zaprosiło ośmioro znanych autorów – Grzegorza Gortata, Grzegorza Kasdepke, Marię Ewę Letki, Jarosława Mikołajewskiego, Joannę Papuzińską, Elizę Piotrowską, Wojciecha Widłaka i Marcina Wrońskiego – do opowiedzenia biblijnych historii. Autorzy zinterpretowali je indywidualnie. To szesnaście opowieści ze Starego Testamentu i dziewiętnaście z Nowego Testamentu. Wśród nich oczywiście opowieść o stworzeniu świata, Adamie i Ewie, Wieży Babel, Hiobie, narodzinach Jezusa, działalności Jana Chrzciciela, cudach Jezusa, dobrym Samarytaninie, zmartwychwstaniu. Mamy tu więc wielogłos autorów, ich interpretacji znanych wszystkim historii, napisanych w języku zrozumiałym dla dziecka. Dzięki temu dziecko chętniej sięgnie po tę książkę, zapozna się z opowieściami, które stanowią fundament życia religijnego. Na „klasyczną” Biblię przyjdzie czas nieco później, gdy dorosną.

„Biblia” w komiksowej wersji Sergio Cariello, to propozycja dla miłośników komiksu i tych, którzy chcieliby zapoznać dziecko z Biblią, ale zdają sobie sprawę z tego, że Pismo Święte w klasycznym wydaniu jest arcytrudną lekturą dla młodego czytelnika (dla starszej Mamyczyta również). Biblię w tej komiksowej wersji sprawdziliśmy na swoich dzieciach i chrześniakach. Działa! Dzieciaki czytają z wielkim zainteresowaniem. Śledzą losy Superbohatera, który dokonuje niezwykłych czynów, oraz tych, którzy za Nim podążają.

komunia2017m

 

 

 

 

 

„Wielka przygoda trwa”, „Mój przyjaciel Bóg”, oraz „Mój biały tydzień”, to lektury, które mają za zadanie utrwalenie w dziecku tego wszystkiego, co stało się przez okres przygotowań do Pierwszej Komunii. Przecież to początek pięknej drogi, warto więc zadbać o to, by dziecko trwało w radości odkrywania swoich relacji z Panem Bogiem!

„Wielka przygoda trwa” Olgierda Nassalskiego MIC, to dalszy ciąg opowieści o znanych z „Roku wielkiej przygody” Kasi i Tomku Orlińskich. Co to znaczy być ministrantem? Czy to ważne w jakiej sukience dziewczynka przystępuje do Pierwszej Komunii? I czy to powinna być suknia „na kole”? Kim jest misjonarz i na czym polega jego praca? Co to jest tajemnica spowiedzi i czy ksiądz pamięta grzechy Tomka? Czy można ufać nieznajomym?

„Mój przyjaciel Bóg. Poradnik dla dzieci” autorstwa Lisy O. Engelhardt z pięknymi ilustracjami R.W. Alley, to prosta opowieść o Bogu – Przyjacielu człowieka. Autorka rozpoczyna książkę tekstem skierowanym do rodziców – bardzo mi się ten pomysł podoba. Wyjaśnia w nim zamysł swojej książki. Opowieść o Bogu-Przyjacielu, to oczywiście wyjaśnienie dzieciom, że przed Bogiem można zawsze być sobą, że stworzył wspaniały świat, ale również, że choć jest On blisko, to człowiekowi może wydawać się odległy i że to jest „normalne, ludzkie odczucie”, bo – „Nawet najmądrzejsi ludzie na świecie nie rozumieją, dlaczego czasami przydarzają się złe rzeczy. My jednak wiemy, że kiedy nam jest smutno, Bóg także się smuci. A kiedy cierpimy, Bóg przytula nas najmocniej.” Książka jest napisana prostym, zrozumiałym dla młodych czytelników językiem. Warto jednak czytać ją razem z dzieckiem i pokusić się o opowiedzenie o swoim doświadczeniu Boga. Taka wspólna lektura na pewno zaowocuje!

„Mój biały tydzień. Aby światło nie zgasło” Olgierda Nassalskiego MIC, duszpasterza dzieci i młodzieży – to niewielka w formacie i objętości, ale bardzo interesująca i mądra książeczka, która ma przedłużyć ten piękny czas Pierwszej Komunii. To takie mini wykłady o maxi sprawach na każdy z dni białego tygodnia. Warto zajrzeć, by dzień Pierwszej Komunii nie był tylko dniem białego stroju, wielu zdjęć, wykwintnego obiadu i góry prezentów.

Mamaczyta poleca – kupujcie książki na Pierwszą Komunię!

„Opowieści Biblijne” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

„Biblia” – Wydawnictwo m

„Wielka przygoda trwa”, „Mój przyjaciel Bóg”, oraz „Mój biały tydzień” – Wydawnictwo PROMIC

Zostaw Komentarz