„Porwanie Baltazara Gąbki” wersja audio

wpis w: Audiobooki, Bezcenna klasyka | 0

Porwanie-Baltazara-GąbkiPamiętacie Porwanie Baltazara Gąbki? No właśnie, pamiętacie książkę Stanisława Pagaczewskiego czy serial animowany, który powstał w latach 1969 – 1970? Przyznam, że jako dziecko oglądałam emitowany w porze nieistniejącej już niestety dobranocki serial. Bardzo mi się podobał. Kiedyś, już jako mama, z radością pokazałam go córkom, które również pokochały Smoka, Króla Kraka, kuchcika Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka, oraz tajemniczego szpiega z Krainy Deszczowców o równie tajemniczym kryptonimie X-54. Najmłodsza zaczęła radośnie powtarzać carrrramba, carrrrramba ćwicząc przy tym głoskę „r” do perfekcji.

Odwiedzając w minionym tygodniu naszą ulubioną bibliotekę wypożyczyłyśmy „Porwanie Baltazara Gąbki” w wersji audio, w interpretacji Krzysztofa Tyńca. Płytę włączyłyśmy w samochodzie i zakochałyśmy się wszystkie w prozie pana Stanisława Pagaczewskiego znakomicie przeczytanej a właściwie zagranej głosem przez pana Tyńca. Przeniosłyśmy się wraz z nim do wesołej gromadki zmierzającej z grodu Kraka do Krainy Deszczowców. Nie straszna nam podróż przez Krainy Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama do Krainy Deszczowców. Po drodze zaprzyjaźniamy się z dobrymi zbójcami i smokiem Mlekopijem oraz obalamy Największego Deszczowca i uwalniamy Profesora Baltazara Gąbkę, autora niezwykłej rozprawy naukowej o zakończeniach nerwowych w pysku ślimaka winniczka.

porwanie1Och, cóż to za niezwykłe przygody! Dla mnie odkryciem była postać Doktora Koyota (nie pamiętam żeby w filmie występował jako członek ekspedycji Smoka Wawelskiego) a także szpieg Don Pedro – w książce nie mówi swojego słynnego caramba. Następnym razem wypożyczymy sobie z biblioteki pełną wersję książkową przygód tej gromadki „Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia.” I tak od filmu animowanego, poprzez audiobook dotrzemy do źródła, książki pana Stanisława Pagaczewskiego.

 

„Porwanie Baltazara Gąbki”
Autor: Stanisław Pagaczewski
Czyta: Krzysztof Tyniec
Rysunki na okładce autorstwa Alfreda Ledwiga
Wydawnictwo Literackie, 2011

Zostaw Komentarz