„Powrót do tajemniczego ogrodu”

wpis w: Bezcenna klasyka | 0

 „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett, to jedna z książek mojego dzieciństwa. Uwielbiałam wyobrażać sobie wielki, ponury Misselthwaite Manor, okalające go ogrody, warzywniki i wrzosowiska. Wyobrażałam sobie poszukującą prawdy o domu, ogrodzie i mieszkańcach posiadłości Mary Lennox podążającą za rudzikiem i ukrytego w domu Colina.

To wspomnienie z dzieciństwa i wzruszenie towarzyszące czytaniu tej powieści sprawiło, że obawiałam się lektury „Powrotu do tajemniczego ogrodu” Holly Webb,  kontynuacji „Tajemniczego ogrodu.” Bałam się, że książka tej skądinąd popularnej autorki mnie zawiedzie, nie sprosta oczekiwaniom, wspomnieniom i wyobrażeniom mojego dzieciństwa. Holly Webb napisała kilka rozchwytywanych przez dzieci serii książek o zwierzętach i ich młodych opiekunach. Bałam się, jak sobie poradzi nawiązując do klasyki. Muszę jednak przyznać, że „Powrót do tajemniczego ogrodu” nie okazał się płaską opowieścią, marną kontynuacją.

 

Razem z grupką dzieci ewakuowanych z londyńskiego sierocińca trafiamy do Misselthwaite Manor. Jest rok 1939. Zaczyna się długa wojna. I tym razem dwór i ogród poznajemy oczami głównej bohaterki – dziewczynki z sierocińca. Nazywa się Emmie. Co prawda nie przypomina rozkapryszonej Mary Lennox, ale podobnie jak ona, jest chuda, niezbyt urodziwa i ma bardzo silny charakter. Emmie i Mary łączy jednak znacznie więcej. Obie są osamotnione. Obie nie mają przyjaciół i obie zakochują się w ogrodzie okalającym posiadłość. Zdradzę Wam jeszcze, że Emmie, podobnie jak Mary, znajdzie w tym z pozoru ponurym domostwie przyjaźń i ostoję. Co więcej, dzięki Holly Webb, spotkają się w nim i to spotkanie odmieni tak życie Emmie, jak i sporo od niej starszej Mary.

Dzięki „Powrotowi do tajemniczego ogrodu” wróciłam do moich czytelniczych wzruszeń z dzieciństwa. Polecam.

„Powrót do tajemniczego ogrodu”
Autor: Holly Webb
Tłumaczenie: Aleksandra Czyżewska – Felczak
Znak Emotikon, 2016

Zostaw Komentarz