Święta dobrych życzeń. Ksiądz Jan Twardowski na Adwent

Za dwa tygodnie rozpoczynamy Adwent. W naszej rodzinie, to czas wyjątkowy, czas oczekiwania i codziennego odkrywania różnych zadań z przygotowywanego przez nas dla dzieci kalendarza adwentowego. Mamy specjalną tablicę korkową z woreczkami – po jednym woreczku na każdy z dni Adwentu. Codziennie rano otwieramy taki woreczek i sprawdzamy, co się w nim kryje. Może to być zadanie, np. wspólne robienie kartek świątecznych dla bliskich, zrobienie dobrego uczynku, jakaś słodka niespodzianka, czy wspólna lektura dotycząca właśnie Adwentu. 

W zeszłym roku czytaliśmy popołudniami pięknie wydane Święta dobrych życzeń księdza Jana Twardowskiego. Często w sprawach ważnych i trudnych sięgamy właśnie po wiersze i refleksje księdza Jana.

Ta zeszłoroczna adwentowa lektura była dla nas świetnym przygotowaniem do Bożego Narodzenia. Ksiądz pisze: Święta uczą, by upominki nie tyle otrzymywać, ile umieć dawać innym, i nie tylko czekać na upominek dla siebie – takie to niby proste, ale przecież ważne w naszym skomercjalizowanym świecie.

I jeszcze o samym okresie Adwentu, o oczekiwaniu – Kiedy czekamy na Święta, na Pana Jezusa, też mamy dużo roboty. Musimy uporządkować swoje życie. No właśnie, nauczyć się oczekiwania i umieć je docenić!

 

Święta dobrych życzeń, to po prostu piękna, głęboka refleksja tak dla dzieci, jak i dla nas – dorosłych. Polecam wszystkim szczególnie w Adwencie!

Przeczytajcie też o kalendarzu adwentowym na stronie Mywielodzietni.pl.

Święta dobrych życzeń
Autor: ks. Jan Twardowski
Ilustracje: Marcin Strzembosz
Wydawnictwo Święty Wojciech, 2009

Zostaw Komentarz