Piękny Hugo

Jak często stykacie się z niekonwencjonalną, nowatorską graficznie powieścią dla dzieci? Uwielbiam takie perełki! Dlatego śpieszę polecić Wynalazek Hugona Cabreta Briana Selznicka. Autor prowadzi czytelnika przez swoją opowieść łącząc elementy książki obrazkowej, [selkar id=134428]filmu i powieści graficznej. Tu ilustracje nie spełniają roli dopełnienia treści, one stanowią treść, są jej integralną częścią.

Książka jest piękna, ale to nie jedyny jej walor. Oto poznajemy dziesięcioletniego Hugo- sierotę, zegarmistrza-samouka i złodzieja. Chłopiec mieszka w korytarzach paryskiego dworca. Codziennie przegląda dworcowe zegary, dba o nie, jego los zależy od ich punktualności i niezawodności.

 

Wieczorami próbuje naprawić mechanicznego człowieka, zabawkę, która była obsesją jego nieżyjącego ojca. Wkrótce losy chłopca zazębiają się z losami kochającej książki Isabelle, starego sprzedawcy zabawek i jednookiego Etiennea. Stary notes, zaginiony kluczyk, dziwna wiadomość od mechanicznego człowieka i pełna tajemnic przeszłość pana Georgesa – składają się na wzruszającą opowieść.  Polecam!

Wynalazek Hugona Cabreta
Autor: Brian Selznick
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2008

4 Odpowiedzi

  1. Rzeczywiście ksiazka jest rewelacyjna. Mam ja na liście od dłuższego czasu,ale póki co jeszcze jej nie zakupiłam. Teraz to się zmieni.

    • Dla mnie ta książka, to pomysł na jeszcze inną formę wspólnego czytania. Polecam.

  2. Marta, dzięki za cynk. Książka zupełnie niezwykła. Najpierw pochłonął ją Szymon, potem ja. Obydwoje jesteśmy w zachwycie 🙂

Zostaw Komentarz