Książki na wakacje (dla rodziców)

wpis w: Rozmaitości | 0

promicWakacje wymuszają na nas tak aktywne spędzanie wolnych dni, jak i rozleniwione chwile z książką. Dni są dłuższe, mamy więcej słońca, dzieci nie chodzą do szkoły i na zajęcia dodatkowe, więc można spróbować wyhamować codzienny pośpiech i poświęcić więcej czasu rodzinie i … sobie. Razem z Wydawnictwem PROMIC proponujemy kilka książek idealnych na wakacje.

promic1„Ludzie Boga” Christiana de Chergé, to opowieść o trapistach z Tibhirine w Algierii. Opowiada sam przeor wspólnoty, ta książka to zapiski człowieka, który sprawował swoją funkcję od roku 1984 do tragicznej śmierci w marcu 1996 roku. Tekst został opracowany przez Bruno Chenu. Trapiści w Algierii nie byli stroną konfliktu, nie propagowali konwersji z islamu na katolicyzm, nie prowadzili wrogiej wobec islamu działalności. Współpracowali z muzułmanami z pobliskiego bractwa sufickiego. De Chergé pisze: W Kościele Algierii wspólnota monastyczna, do której należę, rozpoznaje w sobie powołanie do wypracowania większej wrażliwości na na stałą obecność Boga w każdym człowieku i w całym stworzeniu. To piękna literatura wspaniałego człowieka. Dziś żyjemy w czasach stałych konfliktów religijnych. Nie mogę się oprzeć, by nie zacytować znów przeora z Tibhirine: (…) z Algierii chętnie zrobiono by trupa. Jeszcze nie! Należy darzyć ten kraj wielkim współczuciem i wielką czułością. To jest ktoś ciężko chory, ale wszyscy po trosze jesteśmy w szpitalu. Nie zabijać muzułmanina: żadnego muzułmanina, a zwłaszcza takiego muzułmanina, który miałby należeć do islamu będącego jakoby islamem twardym. I jeszcze jedno zdanie: Moja śmierć jest częścią mojego życia.

23 maja 1996 roku Zbrojna Grupa Islamska (GIA) przyznała się do porwania i zamordowania siedmiu mnichów z klasztoru Notre Dame de l’Atlas. Piękna, choć poważna opowieść o wspaniałych ludziach.

„Niespokojne kości” Melvina R. Starra, to zdecydowanie inna, lekka ale bardzo „zasysająca” czytelnika lektura idealna na wakacje. Mamy XIV wiek; średniowiecze w rozkwicie; tajemnicę i mistrza Hugh – chirurga i lekarza dusz, który uznał, że łatwiej być lekarzem leczącym ciało, niż biskupem odpowiedzialnym za dusze swoich podopiecznych. No i mamy jeszcze kości … Ale nie będę więcej zdradzać, musicie przeczytać!

Miłośnikom literatury trzymającej w napięciu do ostatnich zdań powieści, polecam „Ślad życia, ślad śmierci” Paula L. Maiera. Czy spełnienie zawodowych marzeń o dokonaniu niezwykłego odkrycia przyniesie profesorowi Harvardu, dr Jonathanowi Weberowi sławę, uznanie i zadowolenie? A może stanie się przekleństwem i zwiastunem nieszczęścia dla bliźnich? Ciekawy thriller naukowy.

„Na zawsze wygnańcy”, to zdecydowanie proza kobieca. Jest to opowieść  osadzona w czasach niewolnictwa, piractwa, handlu ludźmi. To historia o kobiecie, której życie jest skomplikowane już od chwili narodzin i odrzucenia przez najbliższych. Z biegiem lat nic jednak nie staje się prostsze. Polecam wszystkim miłośniczkom śledzenia skomplikowanych ludzkich losów.

Na koniec zwracam uwagę na debiut – „Przeczekać ten dzień” Anny Marii Jaśkiewicz, to opowieść o człowieku, który doświadcza czegoś, czego nie rozumie, choć właśnie to czego nie jest w stanie pojąć, zmienia całkowicie jego życie. Obudziwszy się nad ranem, mokry od potu po nocnym koszmarze, nie może znaleźć swojego kalendarza. Jest zaniepokojony, wpisuje w nim bowiem nie tylko zaplanowane wizyty, zobowiązania i inne wydarzenia, ale także zabawne powiedzonka swoich uczniów. Jest bowiem nauczycielem języka polskiego w liceum. Śpieszy się do pracy, ma poranne lekcje. Opuszcza mieszkanie bez ulubionego kalendarza. Wkrótce kalendarz się odnajduje, ale nasz główny bohater odkrywa w nim notatki, które zmieniają jego życie.

Autorka tej powieści to zaledwie dwudziestoletnia pisarka, laureatka Yale Book Award (2011) i zwyciężczyni XXXV Olimpiady Języka Francuskiego. Warto poznać jej twórczość.

Te krótkie recenzje książek dla dorosłych nie sugerują zmiany profilu mamaczyta.pl. Och, będziemy wciąż pisały o książkach dla dzieci, które czytamy nałogowo i zachłannie:) Wakacje skłoniły nas jednak do zaproponowania literatury zaczytanym rodzicom. Obserwujcie nasz profil facebookowy, wkrótce przygotujemy dla Was razem z Wydawnictwem PROMIC książkową rozdawajkę. Może uda Wam się wygrać jedną z opisanych przeze mnie powieści?

„Ludzie Boga”
Autor: Christian de Chergé
Wybór I opracowanie: Bruno Chenu
Tłumaczenie:  Agnieszka Kuryś

„Niespokojne kości”
Autor: Melvin R. Starr
Tłumaczenie: Andrzej Appel

„Ślad życia, ślad śmierci”
Autor: Paul L. Maier
Tłumaczenie:  Adam Szymanowski

„Na zawsze wygnańcy”
Autor: Fiorella de Maria
Tłumaczenie: Anna Maria Jaskiewicz

„Przeczekać ten dzień”
Autor: Anna Maria Jaśkiewicz

Wszystkie wymienione książki wydało Wydawnictwo PROMIC

Zostaw Komentarz