Mamaczyta wydaje drugą książkę … PREMIERA

wpis w: Raczej na poważnie, Rozmaitości | 0

Najpierw rzucam na nią niepewnie okiem, potem delikatnie dotykam opuszkami palców. Głaszczę, kartkuję, wącham. Oto i jest moja druga książka, druga książka założonego przeze mnie wydawnictwa. Dziś premiera.

WILDBOY-cover

„Dziki Chłopiec. Prawdziwe życie dzikusa z Aveyron” autorstwa Mary Losure z przepięknymi ilustracjami Timothy’ego Basila Eringa, to opowieść o człowieku. Tak, o człowieku choć przede wszystkim o przestraszonym dziecku dorastającym samotnie w lesie. Jest to, dodajmy koniecznie, prawdziwa historia.

Jak to jest dorastać samemu w lesie pośród zwierząt? Gdzie znaleźć schronienie przed deszczem, śniegiem, zimnem? Czy dziecko może w ogóle w takich warunkach przetrwać?

Co oznacza termin dzikie dziecko? To mały człowiek, który porzucony, żyje sam wśród zwierząt w lesie. Takie dzieci odnajdywano wielokrotnie w indyjskich dżunglach. Okazuje się jednak, że były również europejskie przypadki.

Dzikusa z Aveyron złapano, zbadano i postanowiono przystosować do norm społecznych.

Czy jeżeli ktoś nie umie mówić, nie potrafi zachowywać się w towarzystwie zgodnie z przyjętymi zasadami, odbiega od przyjętej „normy”, to jest chory i powinien przebywać w zamkniętym ośrodku, być leczony? Co oznacza termin człowieczeństwo i czym są normy społeczne? Opowieść Mary Losure zmusza czytelnika do wielu przemyśleń, nie pozwala pozostać obojętnym.

 

 

Drodzy, z radością polecam Wam poznanie Victora – dzikusa z Aveyron, historią którego zafascynowała się Maria Montessori tworząc swoje podejście do nauczania i wychowywania dzieci. Zapraszam Was do lektury!

Czy ten emocjonalny stosunek do wydawanych przez siebie książek kiedyś mi minie? Oby nigdy …

Dodam jeszcze, że do książki powstał piękny trailer. Zobaczcie go koniecznie.

Dziki Chłopiec. Prawdziwe życie dzikusa z Aveyron

Autor: Mary Losure

Ilustracje: Timothy Basil Ering

Tłumaczenie: Marta Hałabis

Wydawnictwo Meandry

 

 

 

Zostaw Komentarz