O Mszy świetej: przewodnik survivalowy dla dzieci

msza1Chodzenie z dziećmi na Msze święte nie jest łatwe. Nawet jeżeli już znajdziemy kościół, w którym będzie Msza, która spełni nasze kryteria – np. ciekawe homilie dla dzieci, wesołe piosenki , miła atmosfera, szybki dostęp do toalet itd., to jakby nie liczyć dziecko musi spędzić w kościele ok. 35-45 minut. I ta konieczność przekracza często możliwości kilkulatka. Generalnie spotykają go niemal same zakazy – nie wolno głośno mówić, nie wolno skakać po schodkach w prezbiterium, nie wolno zaczepiać kolegów i rodzeństwa. Trzeba za to w odpowiednich momentach wstawać, siadać i odpowiadać trudnymi do zrozumienia i wyartykułowania formułami. Brrrr… Jestem mamą piątki, a do tego praktykującą katoliczką i wierzcie mi, przeszłam nie mało i mam w tej dziedzinie spore doświadczenie.  Warto oczywiście poszukać Mszy, która będzie dla nas rodziców i dla naszych dzieci interesująca. Ksiądz przygotuje ciekawą homilię, dzieci będą czuły się swobodnie, ale na początku proponuję porozmawiać z dzieckiem po co je do tego kościoła prowadzimy i co się właściwie dzieje podczas tych 35-45 minut. Dzięki mojej serdecznej koleżance zapoznałam się z bardzo przystępnymi i świetnie napisanymi książeczkami dla najmłodszych i tych nieco starszych, które w sposób jasny i czytelny objaśniają kolejne części Mszy świętej.

„O Mszy świętej. Rozjaśnić tajemnicę”, to propozycja dla najmłodszych, taki poręczny ilustrowany przewodnik, który przeprowadza malucha od słów kapłana Pan z Wami, poprzez kolejne etapy liturgii, aż do błogosławieństwa na zakończenie. Minimum słów i komentarzy, proste obrazki, czytelna i rzetelna informacja dla najmłodszych.

„Jestem na Mszy świętej. Tajemnica Eucharystii”, to już propozycja dla młodszych szkolniaków. I znowu autorzy prowadzą dziecko poprzez kolejne etapy Mszy świętej. W tym wypadku jednak świetnym ilustracjom Doroty Łoskot – Cichockiej towarzyszy niewielki komentarz oraz proste wytłumaczenie gestów kapłana podczas liturgii, czy znaczenia przedmiotów lub miejsc, które są w danym momencie istotne np. znaczenie zapalonych podczas Mszy świec, czy  przeznaczenie ambonki. W dolnym rogu większości stron w książce znajduje się również znaczek informujący o tym jaką postawę – siedzącą czy stojącą – przyjmują wierni podczas omawianego momentu Eucharystii. To również prosta i bardzo czytelna książeczka. Objaśnia słowa, gesty, symbole i znaki towarzyszące Mszy świętej. Pomaga dziecku je zrozumieć. Książeczki rozjaśniają to, co robią kapłan i wierni podczas Mszy, tłumaczą pewne elementy wyposażenia kościoła.
Zdecydowanie ułatwiają zrozumienie symboli i gestów. Mogą być również świetnym pretekstem do rozmowy po co my dorośli chodzimy na Msze święte, dlaczego przyprowadzamy na nie dzieci i jaka jest nasza wiara.
Polecamy.

„O Mszy świętej. Rozjaśnić tajemnicę”, . „Jestem na Mszy świętej. Tajemnica Eucharystii”
Autor: Małgorzata Dudek
Ilustracje: Dorota Łoskot-Cichocka
Berbardinum, 2014

3 Odpowiedzi

  1. To najlepsze książeczki na ten temat dla dzieci. Kupiłam cztery, które wydawały się odpowiednio przygotowane dla dzieci, ale własnej opisywana przez Panią książeczka jest najlepsza!

  2. Dziękuję, wreszcie coś, co mi pomoże przejść przez trudy dzieci na Mszy. Chętnie kupię tę dla starszaków. Też się borykam z tym problemem, swego czasu nawet napisałam taki artykuł:
    https://bobreczki.wordpress.com/2017/10/29/wiara-nadzieja-milosc/

    Pozdrawiam serdecznie

Zostaw Komentarz