Jak opowiadać o historii, by uniknąć patosu? Czy to się w ogóle może udać? Muzeum Powstania Warszawskiego udowadnia, że jest to możliwe. Stara się łączyć tradycję z nowoczesnością. Dziś prezentujemy najnowszą publikację MPW i Wydawnictwa Egmont, pierwszy tom opowieści o Kazimierzu Leskim, Bradlu.
To postać wyjątkowa i co najważniejsze, prawdziwa, wzorowana na człowieku z krwi i kości. Ta dynamiczna opowieść rozgrywa się w okupowanej Warszawie, miejscu z jednej strony budzącym grozę, żyjącym w ciągłym przerażeniu a z drugiej strony siedzibie tajnych organizacji, szpiegów, konspiratorów, a również nocnego życia.
Ale najważniejsza w tej publikacji jest forma – to komiks. Nadaje on opowieści, której scenarzystą jest Tobiasz Piątkowski, dynamizmu i realności. Świetne rysunki Marka Oleksickiego przenoszą czytelnika w klimat konspiracji i thrillera. Jest to jednak jak najbardziej opowieść o prawdziwej postaci, wydarzeniach, które rzeczywiście miały miejsce i dlatego publikacja zaczyna się wstępem Alexandry Richie, w którym przybliżona została historia powstania Państwa Podziemnego.
Czy to dobra forma opowiadania o naszej historii? Myślę, że zdecydowanie tak, bo dzieci i młodzież nie znoszą patosu i martyrologii. Trzeba przekazywać im historię poprzez taką formę środków przekazu, jaka jest dla nich przystępna. Polecamy więc „Bradla” nastoletnim miłośnikom komiksu i historii.
„Bradl”
Autorzy: Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Muzeum Powstania Warszawskiego & Egmont
Zostaw Komentarz