Dorastać, łatwo powiedzieć…

Nie będę udawała, bardzo lubię książki Barbary Kosmowskiej.

Autorka delikatnie, ale dogłębnie dotyka spraw dzisiejszych nastolatków. Nie udaje, nie koloryzuje, raczej się przygląda, niż osądza, zaprasza czytelnika do refleksji.

Obronić królową zabiera nas w świat patchworkowej rodziny, rozerwanych niegdyś więzi, dawnych spraw przyprószonych kurzem codzienności, ale wciąż pamiętanych i bardzo bolesnych, opowiada również o skomplikowanym świecie dorosłych, który komplikuje życie dzieciom. Jest jeszcze (oczywiście) wątek życia codziennego nastolatków, szkolnych spraw, przyjaźni, miłości, intryg i niespodziewanych roszad.

Greta, główna bohaterka, jest w drugiej klasie gimnazjum, ale w sensie emocjonalnym jest osobą dorosłą. Patrzy na swoją rzeczywistość z dystansem, ale spokojnie. Jej życie zupełnie się zmienia. Umiera ukochana babcia, mama musi zamieszkać w innym miejscu, a Greta staje się częścią nowej rodziny swojego ojca. Opuszcza Warszawę, zamieszkuje w małym miasteczku wraz z nowy-starym ojcem, młodszą przyrodnią siostrą Lili i niechętną jej na początku macochą. Greta nosi w sobie tajemnicę związaną z matką. Będzie musiała się z nią zmierzyć i skonfrontować z rówieśnikami z klasy.

Greta nie jest odosobnionym przypadkiem dziecka, którego życie zostało mocno naznaczone przez dorosłych. Jej koledzy i koleżanki również borykają się z biedą, konfliktami, alkoholizmem, zdradami czy niechęcią swoich rodziców. Autorka się jednak na tych ranach młodych ludzi nie skupia. Opowiada pięknie o dobru, które kwitnie w Grecie i które ta młoda dziewczyna rozsiewa wokół siebie. Tchnie w nas – czytelników nadzieję, że warto być przyzwoitym, warto marzyć, warto szukać dobra w drugim człowieku.

Przeczytajcie koniecznie!

Obronić królową

Autor: Barbara Kosmowska

Nasza Księgarnia

 

Zostaw Komentarz