Miłość, wakacje i rodzina

wpis w: Dla nastolatków | 0

Niedawno pisałam o Tetrusie książce o niepełnosprawnych chłopakach i ich funkcjonowaniu w codzienności. Powrocie do życia po wypadkach i utracie sprawności. Postanowiłam poszukać kolejnej książki dla nastolatków, w której występowałyby osoby niepełnosprawne i znalazłam Telefon do przyjaciela Anny Łaciny.

Bardzo cenię tę autorkę za Kradzione róże, postanowiłam więc pochylić się nad jej kolejną powieścią o starszych nastolatkach i młodych dorosłych, ich wkraczaniu w dorosłe życie, poszukiwaniu przyjaźni i miłości, poszukiwaniu swojej drogi.

telefon1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ania i Marzena to siostry. Jedna uwielbia szachy i matematykę, łamie serca kolejnym chłopakom i gubi się w swoich uczuciach. Druga wybiera się po wakacjach na studia, jest bardzo samodzielna i zdecydowana. Nie wyobraża sobie życia bez sportu. Ania ma dysleksję, więc to Marzena pisze kwieciste maile w imieniu siostry. Marzena sporo podróżuje, świetnie jeździ samochodem. Obie spędzają część wakacji u swoich dziadków w Iławie. Tam zaplącze im się ich życie uczuciowe, dojdzie do groźnego wypadku, Marzena uratuje komuś życie, choć to Ania wejdzie w rolę ratowniczki – syreny. Kilka serc zostanie złamanych…

Och, życie młodych kobiet nie jest wcale takie łatwe. Pamiętacie, jak to było, gdy miało się 17, 18, 19 lat? Ja sobie intensywnie przypominam, bo moje córki są coraz starsze 🙂

No dobra, zapomniałam o wspomnianej na początku tego wpisu niepełnosprawności. Marzena urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wodogłowiem. Jej młodsza siostra Ania jest zdrowa i pełnosprawna. Marzenie początkowo nie dawano szans na „normalne” życie. Upór rodziców, konsekwentna rehabilitacja i żelazny charakter dziewczyny, doprowadziły do tego, że w realnym życiu, w codzienności to niepełnosprawna Marzena jest bardziej zaradna od pełnosprawnej Ani.

Jestem bardzo wdzięczna autorce za przedstawienie niepełnosprawności Marzeny jako jednej z jej cech, nie sedna życia tej dziewczyny. Brak sprawności oznacza pewne niedogodności, stawia konkretne warunki, ale nie stawia Marzeny na straconej pozycji. Ona oczywiście ma pełną świadomość swoich ograniczeń, przygląda się im i je analizuje. Zastanawia się, czy spotka kiedykolwiek mężczyznę, z którym będzie chciała spędzić życie, ale jednocześnie nie ustaje w spełnianiu marzeń – gra w koszykówkę, podróżuje, uczy się języków obcych. Pewnego dnia spotyka lekarza, który kiedyś doprowadził jej mamę do załamania psychicznego. Bezdusznie oznajmił, że Marzena będzie „warzywem”. Świetna jest ta scena rozmowy lekarza z młodą kobietą.

Autorka nie poprzestaje na przedstawieniu sióstr i ich przeżyć, radości i kłopotów młodych kobiet. Analizuje historię tej rodziny i zawiłą sieć uczuć, w którą są oni zaplątani. Ania, młodsza siostra, jest przekonana, że nie była wyczekanym dzieckiem tak, jak Marzena, ale przypadkiem, wpadką. Przez wiele lat nosi w sobie żal, aż pewnego dnia odbywa niezwykłą rozmowę ze swoją mamą, która opowiada jej pięknie o swoim macierzyństwie i dorastaniu obu sióstr.

Bardzo ciekawie zostały również sportretowane postacie babci i dziadka. Dziadek Zygmunt przeżywa właśnie swoją drugą młodość, powrót do żeglarstwa. Babcia patrzy na niego z dystansem, ona również prowadzi ciekawe życie emerytki.

Książkę polecam tak młodszym – nastolatkom, jak i starszym – rodzicom tych nastolatków.

telefon2

Telefon do przyjaciela

Autor: Anna Łacina

Nasza Księgarnia

 

Zostaw Komentarz