Mózg – instrukcja obsługi

Najstarsza fascynuje się mózgiem. Z zapałem zgłębia kolejne źródła wiedzy. Czyta, ogląda filmy, dyskutujemy. Czy mózg nami rządzi? Czy nas definiuje? Czy mózg można wytrenować? Czy to właśnie w mózgu ukryta jest nasza osobowość? A co z duszą? Jaki wpływ na nas mają choroby i urazy mózgu? Jaki jest ten mózg? Co powinniśmy o nim wiedzieć?

m1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muszę przyznać, że i mi udzielił się entuzjazm Najstarszej, zwłaszcza po przeczytaniu Mózg rządzi Kai Nordengen. Autorka, na co dzień lekarka specjalizująca się w neurochirurgii, zredukowała i uprościła medyczny język i napisała książkę dla wszystkich – nie tylko biologów, czy lekarzy – dla każdego zainteresowanego mózgiem i jego tajemnicami człowieka. To wcale nie jest takie proste, wyjść poza schemat, medyczny kanon, słownik i wytłumaczyć laikom zawiłości funkcjonowania tego niesamowitego organu.

Autorka bardzo ciekawie opowiada o pracy mózgu, swoim entuzjazmem zaraża czytelnika. Omawia budowę mózgu a następnie jego funkcje, działanie. Przytacza konkretne przykłady, odnosi swoją wiedzę do codzienności – sprawdźcie sami, przeczytajcie choćby Jedzenie i seks, Reklama, Pokarm dla mózgu.

Książka odpowiada na wiele podstawowych pytań – od budowy, po funkcjonowanie mózgu. Ja mam jednak wrażenie, że stawia kolejne znaki zapytania – Co by było gdybym wykorzystywała, choć połowę możliwości mojego mózgu? Czy w mózgu ukrywa się dusza? Co z osobowością, czy uraz, choroba mózgu mogą radykalnie mnie zmienić?

Przeczytajcie, zastanówcie się. Polecam serdecznie.

Dziękuje bardzo księgarni internetowej Bookmaster.com.pl za umożliwienie mi lektury tej książki.

Autor: Kaja Nordengen

Ilustracje: Guro Nordengen

Tłumaczenie; Milena Skoczko

Marginesy

Zostaw Komentarz