Nastolatki na poważnie

wpis w: Dla nastolatków | 0

Jestem Mamaczyta, czytam i towarzyszę moim dzieciom w dorastaniu. Jestem mamą wielodzietną, więc mam w domu nastolatki starsze i młodsze oraz dzieci w wieku przednastoletnim, zakres od liceum do przedszkola … 😉

Ktoś mi kiedyś powiedział albo gdzieś przeczytałam, że rodzice nie dopuszczają do siebie, do swojej świadomości takiej możliwości, że ich w miarę „grzeczne” i na pozór szczęśliwe dziecko może przeżywać wewnętrzne kryzysy, uciec w narkotyki i inne nałogi, wpaść w sidła prostytucji … Przyjrzałam się sobie i wiecie … ja chyba też tak mam. Dzieciaki uczą się świetnie, odnoszą sukcesy naukowe i sportowe, są otwarte, przyjacielskie, mają znajomych i przyjaciół, wydaje mi się, że się w domu dogadujemy. Czasem się sprzeczamy, to naturalne, ale wydaje się, że to nic wielkiego, poważnego. I wtedy właśnie wpadła w moje ręce książka Joanny Jagiełło – Jak ziarnka piasku.

 I tu bardzo ważna uwaga na wstępie – inspiracją do napisania tej powieści była historia, która wydarzyła się w Trójmieście, opisana przez Bożenę Aksamit i Piotra Głuchowskiego w Dużym Formacie oraz w książce Zatoka Świń. Joanna Jagiełło zainspirowała się historią opisanych przez reporterów dziewcząt, ich tragedią, doświadczeniem stręczycielstwa. Dziewczyny dały się wciągnąć w iluzję miłości, związku z przystojnym mężczyzną. Potem zostały podstępnie zwabione do prywatnego apartamentu, odurzone narkotykami, wykorzystane seksualnie, a następnie w podły sposób szantażowane nagraniami pornograficznymi i zmuszane do prostytucji.

W takiej pułapce znalazły się obie bohaterki tej książki – Nina i Anna. Każda z nich wybrała inną drogę, by z tej pułapki uciec.

Książka Joanny Jagiełło to jednak nie tylko opowieść o stręczycielstwie. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, dorastaniu, miłości, relacjach wśród młodzieży, stosunkach z rodzicami i innymi dorosłymi.

Dla mnie jako mamy, ta lektura jest pewnym światłem ostrzegawczym, alertem. Nasze dzieci dorastają, stają się samodzielne, doświadczają pierwszych miłości, przyjaźni, często seksu. My powinniśmy być blisko nich, nie po to by bezustannie kontrolować, ale by stworzyć, zbudować sobie z tymi młodymi ludźmi dobrą relację, by im mądrze towarzyszyć.

Polecam lekturę tak nastolatkom, jak i ich rodzicom.

 

Jak ziarnka piasku

Autor: Joanna Jagiełło

Nasza Księgarnia

Zostaw Komentarz