Opowiem Wam o Tetrusie …

wpis w: Dla nastolatków | 0

Opowiem Wam dziś o Tetrusie, posłuchajcie … Tetrus ma szesnaście lat i jest sparaliżowany od pasa w dół. Tetrus nie był tetrusem od zawsze. Pewnego dnia, wraz z mamą i tatą, miał wypadek samochodowy. Zostali staranowani przez naczepę dużego samochodu. Ich świat wywrócił się do góry nogami. Mama nie ucierpiała wprawdzie fizycznie, ale odniosła obrażenia psychiczne, zamknęła się w sobie, odcięła się na długie miesiące od świata zewnętrznego. Ojcu zgruchotało biodro, a Tetrus stał się tetrusem.

tetrus

Wróćmy więc do Tetrusa. Jak wiele wiecie o świecie ludzi niepełnosprawnych? Ja wiem niewiele, ale prowadzimy ostatnio z Młodszą i Najmłodszą sporo rozmów o ludziach, którzy mają różne stopnie niepełnosprawności i te rozmowy skłoniły mnie do pewnych poszukiwań literackich. Ilu niepełnosprawnych bohaterów literackich jesteście w stanie wymienić? A gdyby tak poszukać w kategorii literatury młodzieżowej? Hmmmm …. Mamaczyta się rumieni, bo ma z tym zadaniem nie lada problem. Dlatego właśnie warto sięgnąć po książkę Kazimierza Szymeczko Tetrus. 

To opowieść o szesnastoletnim chłopaku, który ulega wypadkowi. W ułamku sekundy jego poukładany świat musi legnąć w gruzach. Już nigdy nie będzie chodził, ma ograniczoną sprawność w rękach, musi zawalczyć o resztki sprawności. Autor przez ponad dwa lata pracował w ośrodkach Caritasu. Wie wiele o życiu niepełnosprawnych młodych ludzi. Jego proza jest uczciwa. Cóż to znaczy? Zaprzyjaźniając się z Tetrusem, doświadczamy każdego aspektu jego nowego życia – myśli samobójczych po przebudzeniu w szpitalu; rozpadu dotychczasowej rodziny – mama po wypadku spędziła sporo czasu w szpitalu psychiatrycznym, ojcu trudno było się pogodzić z nowym życiem; rehabilitacji; mieszkania w ośrodku, poza domem, wraz z innymi niepełnosprawnymi; konieczności zawierania nowych znajomości; walki o resztki intymności i samodzielność – trudna sztuka opanowania korzystania z toalety; decyzji o przystąpieniu do drużyny rugby na wózkach; a nawet zakochania.

Codzienność ludzi niepełnosprawnych jest piekielnie trudna. Warto pamiętać o ich walce o godną codzienność. Myślę sobie jednak, że książka Kazimierza Szymeczko uświadomiła mi jeszcze, jak bardzo niepełnosprawni mogą, jeżeli tylko zmienią optykę patrzenia na swoje życie, codzienność, się usamodzielnić, realizować swoje marzenia. Opis meczu rugby na wózkach to pasjonująca lektura. Postawy życiowe tych niepełnosprawnych rugbystów – Stefana, Górala, Mulata i pozostałych chłopaków budzą respekt i ogromny szacunek. Trzeba o tej walce i życiu ludzi niepełnosprawnych rozmawiać z dziećmi, nawet jeżeli w naszym otoczeniu nie ma wielu takich osób.

Polecam serdecznie powieść Tetrus Kazimierza Szymeczko. To świetna książka dla nastolatków oraz dla nas – rodziców. W mamaczytowym domu historia Nielata, Tetrusa stała się punktem wyjścia do wielu dyskusji i rozmów.

Tetrus

Autor: Kazimierz Szymeczko

Wydawnictwo Literatura

Zostaw Komentarz