Osamotnieni nastolatkowie

wpis w: Dla nastolatków | 0

samotni.plZ ciekawością przyglądam się lekturom wybieranym przez Najstarszą. Wybory czytelnicze nastolatek wydają mi się ważne, bo są dokonywane w okresie hormonalnych burz i emocjonalnych zawirowań. Chciałabym żeby moje dzieci w tym pięknym, choć tak przecież trudnym okresie swojego życia sięgały po mądrą literaturę. Cieszę się więc bardzo z sympatii jaką Najstarsza darzy prozę Barbary Kosmowskiej.

Moją ukochaną książką tej autorki zapewne pozostanie już na wieki „Pozłacana rybka”, ale przyznaję, że „samotni.pl” to również interesująca opowieść, która dotyka ważnych spraw i życiowych wyborów. Kosmowska pokazuje świat, który nie jest biało-czarny. Stawia bohaterów wobec trudnych codziennych wyborów, słabości świata dorosłych, poszukiwania własnego „ja”.

Wszyscy wiemy, że sprzedawanie kradzionego sprzętu fotograficznego i luksusowych kosmetyków jest naganne, ale czy nazwiemy przestępcą licealistę, który upłynnia trefny towar, by móc zakupić lekarstwa dla ciężko chorej babci? Dodam, że Wiktora ani na chwilę nie opuszczają wyrzuty sumienia. Czy pogoń za lepszym jutrem i praca zagranicą usprawiedliwia pozostawianie dzieci pod opieką dalszej rodziny i „produkowanie” kolejnych eurosierot? A czy żałoba po rodzicach młodszej siostry daje jej prawo do zawłaszczania życia jej starszej siostry-opiekunki, tak że ta traci prywatność i prawo do miłości? I czy my – dorośli mamy dzisiaj w sobie tyle odwagi, by zachować się jak Szymon? Cóż on takiego zrobił? Dostrzegł w Wiktorze człowieka, zaciekawionych odsyłam do książki.

Pytania, pytania i dylematy, Kosmowska nie przygotowuje gotowych rozwiązań i odpowiedzi, ale wskazuje wiele problemów do przemyślenia, przeanalizowania. Bardzo serdecznie polecam.

„samotni.pl” 
Autor: Barbara Kosmowska
Wydawnictwo W.A.B., 2011

Zostaw Komentarz