Replika

wpis w: Dla nastolatków | 0

Nie wiem, czy sięgnęłabym po tę książkę, gdyby nie zagadkowa okładka, która mnie zaintrygowała. Tematyka wydał mi się znana, czytając opis książki, zorientowałam się, że będzie to opowieść z pogranicza fantasy, o klonowaniu ludzi dla celów badawczych i medycznych – „części zapasowe.” Takie książki już czytałam, widziałam również kilka filmów. Zaintrygowało mnie jednak to, że powieść czyta się z dwóch stron – z jednej jest to opowieść Liry – repliki, ludzkiego klona; z drugiej – narracja Gemmy – człowieka.

Mamy oto jedną, wspólną opowieść widzianą z dwóch stron, z innych perspektyw.

Intrygujące, prawda?

„Replika” Lauren Oliver, to intrygująca opowieść o świecie, który może nie być wcale tak odległy. W tajemniczej klinice, na osamotnionej, wyizolowanej wyspie, naukowcy klonują ludzi, by przeprowadzać na nich eksperymenty. Taki sklonowany człowiek, to replika. Repliki traktuje się, jak przedmioty. Większość z nich choruje, poddaje się pokornie lekarzom i pielęgniarkom. Są jednak takie, które postanawiają odzyskać godność.

Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć w przesuwaniu granicy etycznej w badaniach naukowych? Kim jest człowiek? Takie oto pytania pobrzmiewają w tej książce. Znajdziecie w niej również dreszczyk emocji i … miłość, wiadomo.

Najstarsza twierdzi, że to dobra książka na wakacyjne polegiwanie w hamaku.

„Replika”

Autor: Lauren Oliver

Tłumaczenie: Monika Bukowska

moondrive, 2017

Zostaw Komentarz