Samotność. Alaska. Młodość. Miłość.

wpis w: Dla nastolatków | 0

Książka Wielka samotność Kristin Hannah, to świetna propozycja na wakacje.

 

Mamy tu dramat, napięcie, opowieść o trudnym rodzicielstwie, niełatwej młodości, skomplikowanym małżeństwie, ale także miłość, młodzieńczość, dojrzewanie i przede wszystkim dzikość Alaski. Czy Alaska, to dobre miejsce, by zacząć życie od nowa, zapomnieć o demonach wojny w Wietnamie, problemach finansowych, kłopotach rodzinnych? Czy dzikość alaskańskiej przyrody ukoi burzliwy związek rodziców Leni? Czy sama Leni, główna bohaterka tej opowieści, znajdzie na Alasce dom, swoje miejsce, przyjaźń i miłość? Ile siebie człowiek może poświęcić dla rodziny? Gdzie jest granica?

Przenosimy się do USA lat siedemdziesiątych, zaprzyjaźniamy się z trzynastoletnią Leni i podglądamy jej codzienność. A ta nie jest prosta. Rodzice dziewczynki tworzą bardzo wybuchowe małżeństwo. Ojciec, Ernt Allbright, były jeniec wojenny w Wietnamie, wraca do domu jako inny człowiek. Miewa wybuchy gniewu i agresji, pozostaje bez pracy. Jego żona, Cora poddaje się presji męża. Pochodzi z tak zwanego „dobrego domu”, z którego uciekła, by związać się z Erntem. Rodzina wciąż się przeprowadza, cierpi na chroniczny brak pieniędzy. Leni zmienia szkoły, nie ma znajomych, przyjaciół.

W końcu Ernt wywozi rodzinę na Alaskę. Tam postanawia się osiedlić. Czy znajdzie tam spokój? Jak potoczą się losy rodziny?

Uwaga, ta powieść „wciąga”. Jest to świetne „czytadło” na wakacje, ale jednocześnie trzeba się liczyć z tym, że „pożre” nam sporo czasu!

Wielka samotność

Autor: Kirstin Hannah

Tłumaczenie: Anna Zielińska

Wydawnictwo Świat Książki

Zostaw Komentarz