Tata ma dziewczynę, mama chłopaka a Kuba ma zamęt w głowie …

wpis w: Dla nastolatków | 0

Kuba, główny bohater książki Idy Pierelotkin Tata ma dziewczynę, to bystry dziesięciolatek, którego rodzice rozwiedli się, gdy chłopiec miał sześć lat. Jest więc jednym z wielu dzieci żyjących w takiej sytuacji w Polsce. Poszperałam w Internecie i doszukałam się informacji GUSu, że w 2016 roku rozwiodło się w Polsce około 64 tysiące małżeństw. Wśród małżeństw rozwiedzionych w roku 2015 wychowywało się prawie 57 tysięcy dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Rodzina Kuby nie ma za sobą traumatycznych przejść, karczemnych awantur, czy przemocy domowej. Rodzice postanowili się rozwieść i taką informację przekazali synowi. Chłopiec mieszka z mamą. Z tatą spotyka się w weekendy, choć tłumaczącemu się zapracowaniem ojcu, coraz częściej zdarza się odwoływać spotkania z synem.

tatamadziewczynę

Kuba jest spokojnym i opanowanym chłopcem. Rodzice uważają, że „dzielnie znosi” swoją sytuację rodzinną. A Kuba? Kuba rozmyśla:

(…) wracając do feralnego dnia, w którym mama i tata powiedzieli mu, że się rozstają – pamiętał jeszcze, że rodzice zapewnili go wtedy gorąco, że oboje bardzo go kochają, a ich decyzja nie ma żadnego związku z miłością do niego (…) Dzisiaj byłby znacznie bardziej dociekliwy i dopytałby mamę i tatę trochę solidniej, co mają na myśli, kiedy twierdzą, że jeśli o niego chodzi, nic a nic się nie zmieni – ponieważ uważał, że mocno rozminęli się z prawdą! Czego nie powiedzieli mu rodzice? Nie powiedzieli mu na przykład, że tatę będzie widywał średnio dwa razy w miesiącu (…) Albo – to było najgorsze – że tata będzie czasami dzwonił w ostatniej chwili, żeby powiedzieć, że tym razem się nie wyrobi. (…) Albo że Kuba będzie świadkiem, kiedy mama – jakby zapomniała, że on jest obok, wszystko słyszy i rozumie – skarży się koleżance Iwonce przez telefon, że tata to jednak „wielki krętacz, narwana głowa i okropny egoista.” (…) czy tata to naprawdę wielki krętacz? I czy on życie gdzie indziej sobie ułożył, bo nie ma przy nim Kuby? A może – nie ułożył p r z e z Kubę?

Kuba jest mądry i grzeczny, i wie doskonale, że gdy mama podaje mu na obiad gołąbki, to oznacza jakąś nieprzyjemną dla niego zmianę i ma coś wspólnego z tatą. Gołąbki, niegdyś ulubione danie chłopca, stało się wentylem bezpieczeństwa dla mamy. Kuba ma rację, w jego życiu szykuje się sporo zmian. Tata przedstawia mu swoją dziewczynę. Kamila ma siedmioletniego syna Piotrusia. Tata Kuby zamierza zamieszkać z Kamilą i jej synem. Tymczasem okazuje się, że mama ma również swoje sekrety. Czy to nie za dużo dla jednego dziesięciolatka?

Kuba ma wprawdzie gen optymizmu, ale ta sytuacja staje się dla niego bardzo trudna. Chłopiec mówi rodzicom i ich nowym partnerom o swoich uczuciach i domaga się od nich uczciwości w rozmowach o przyszłości ich wzajemnych relacji.

Tata ma dziewczynę Idy Pierelotkin, to przede wszystkim opowieść o uczuciach dziesięciolatka a także jego spojrzeniu na powstającą na jego oczach jego nową, patchworkową rodzinę. To ciepła, ciekawa książka tak dla młodszej młodzieży, jak i dla nas dorosłych. Polecam nie tylko rodzinom po rozwodzie, czy tak zwanym rodzinom patchworkowym. Z tej opowieści płynie pewna uniwersalna prawda o potrzebie uczciwej rozmowy z dzieckiem także na tematy trudne, bolesne. Polecam.

Tata ma dziewczynę

Autor: Idy Pierelotkin

Akapit Press

Zostaw Komentarz