Basia – niezawodna jak zawsze

O Basi pisałyśmy już wielokrotnie. Opowieści Zofii Staneckiej zilustrowane przez Mariannę Oklejak pomagają nam oswoić różne trudne sprawy i niewygodne tematy. Mamy w swojej kolekcji „Basię i plac zabaw”, „Basię i opiekunkę”, „Basię i słodycze”, „Basię i podróż” a także „Wielką księgę przygód Basi.” Tym razem sięgamy po tomy: „Basia i wolność” oraz „Basia i kolega z Haiti.”

Basie1

Słowa: wojna, rewolucja, rebelia, uchodźcy bardzo często pojawiają się w środkach masowego przekazu. Nie oglądamy co prawda zbyt często telewizji, ale słuchamy radia i takie słowa co rusz wpadają w nasze uszy.

Sięgamy więc po serię opowieści o Basi, by w tłumaczeniu tych zawiłości dzisiejszego świata wesprzeć się opowieściami pani Zofii Staneckiej.

Pewnego dnia w przedszkolu Basi pojawia się nowy chłopiec. Ten Nowy jest na dodatek odmienny, bo ma na imię Titi i brązową skórę. Ma również specjalne względy pani Marty – przedszkolanki – może rysować i bawić się plasteliną pod stolikiem a to przecież surowo zakazane! Basia się złości, jest zazdrosna. Ta złość i zazdrość miną, gdy pozna historię tego chłopca z Haiti i spróbuje się z nim zaprzyjaźnić. Inność może nas odpychać, zniechęcać, ale przecież wystarczy nieco empatii i troszkę wysiłku, by przełamać nasze obawy. Pięknie opowiada o tym autorka w książce „Basia i kolega z Haiti.”

Myślałyśmy z córkami, że „Basia i wolność” opowie nam o wojnie i wolności, a tu niespodzianka, temat niezmiernie aktualny, to opowieść o tym na czym polega wolność i jakie ma granice. Basia wybiera się wraz z rodziną na wystawę i przy okazji zastanawia się nad tym czym są nakazy, zakazy i gdzie jest miejsce na wolność. Czy wolność to samowola? Czy ma granice? Kto je ustanawia? I czy każdy z nas tak samo rozumie słowo ‚wolność’?

No i proszę, spędziłyśmy to wiosenne w kalendarzu, choć zimowe na termometrze, popołudnie dyskutując na tak „dorosłe” tematy. Oto moc książek pani Zosi Staneckiej. Polecamy!

„Basia i kolega z Haiti”

„Basia i wolność”

Autor: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Egmont

Zostaw Komentarz