Doktor Proktor

Siedzę sobie przed czarną klawiaturą laptopa a z pokoju obok dobiegają mnie głośne salwy śmiechu mojej mamy i mojej córki. Zaśmiewają się, bo Bulek właśnie skleił sobie zęby Błyskawicznym Superklejem Doktora Proktora. Wcześniej chichotały wyobrażając sobie kongijskiego słonia tse-tse opisanego szczegółowo w Bulkowej książce pod tytułem: „Zwierzęta, których istnienia byś sobie nie życzył.”

Tak to właśnie jest z serią o Bulku, Lisie i Doktorze Proktorze – człowiek tak mały, jak i większy, a nawet całkiem duży, nie przestaje się śmiać. Przeczytaliśmy Doktora Proktora i proszek pierdzioszek, czytamy Doktora Proktora i wannę czasu, a w bibliotece zarezerwowaliśmy Doktora Proktora i koniec świata. Być może.

[selkar id=194335]Autorem tej zabawnej serii jest norweski pisarz Jo Nesboe znany ze znakomitych kryminałów. Jego opowieści dla dzieci zawierają także wątki kryminalne, ale są przede wszystkim przesycone humorem, pokazują świat oczami dwójki nietuzinkowych dzieci i ich zwariowanego przyjaciela Doktora Proktora, niezwykłego wynalazcy.

Jak to w skandynawskiej literaturze dziecięcej bywa, bohaterowie nie są bynajmniej idealnymi uczniami i grzecznymi dziećmi z sąsiedztwa. Przypominają bardziej Dzieci z ulicy Awanturników Astrid Lindgren. Mają swoje światy, problemy, często muszą radzić sobie same, nie mogąc polegać na dorosłych. Oczywiście wyjątkiem jest ich dorosły przyjaciel Doktor Proktor, twórca niezwykłych wynalazków, takich jak wspomniany już Błyskawiczny Superklej Doktora Proktora, Proszek Pierdzioszek, Mydło Czasu i inne. Z tą trójką dobra zabawa jest gwarantowana. Choć nie wiem, czy dobrze czytać te opowieści wieczorem, bo absolutnie nie usypiają…

 

Doktor Proktor i proszek pierdzioszek / Doktor Proktor i wanna czasu
Autor: Jo Nesboe
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Ilustracje: Per Dybvig
Wydawnictwo Czarna Owieczka Sp. z o.o.

Zostaw Komentarz