Dzieci Filozofują: o życiu i uczuciach

Książki z reguły podpowiadają odpowiedzi. Lektura serii Dzieci Filozofują bynajmniej tego nie uczyni. Wprost przeciwnie, pomnoży pytania i wątpliwości, bo jak pisze Joanna Olech: Skoro filozofia polega na zadawaniu pytań, to dzieci z natury są filozofami.

[selkar id=189428]Właśnie, ja przecież wciąż słyszę dlaczego, po co, kto, skąd, kiedy, ale… itp. Muszę pokornie przyznać, że często uciekam przed tymi znakami zapytania w oczach moich pociech. Świat dorosłych jest usystematyzowany i poukładany, trybik w trybik maszyna ma pracować równo i sprawnie. Pytania mogą zachwiać podstawami. Dlatego co jakiś czas, jak złapię się na tym, że znowu uciekam przed pytaniami i wątpliwościami, a moje odpowiedzi sa niepewne i drżące, siadam z dziećmi na kanapie i sama zaczynam dzielić się z nimi moimi znakami zapytania.

Seria Dzieci Filozofują może okazać się bardzo pomocna w takim rozmyślaniu. Seria jak dotąd obejmuje następujące tytuły: Uczucia, co to takiego?; Życie, co to takiego? I Dobro i zło, co to takiego? Książki zbudowane są na zasadzie dialogu, pewnego stałego schematu: pytanie – odpowiedź – kolejne pytanie – kilka odpowiedzi.

[selkar id=281380]Wypożyczyłyśmy dwa pierwsze tytuły i analizujemy. Zaczynamy od Uczucia, co to takiego? od rozdziału Konflikt. Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz? To stale aktualny temat w dużej rodzinie. Zatrzymujemy się na pytaniu: Dlaczego ty dokuczasz innym, skoro sam nie lubisz, gdy tobie dokuczają? Hmmm… Czy jesteśmy niedobrzy, bo się kłócimy, czy też kłócimy się, bo jesteśmy niedobrzy? I jeszcze jedno: Gdybyś był niedobry, jak mógłbyś kochać? Zastanawiamy się. Naprawdę, na chwilę milkniemy. A przed nami jeszcze inne rozdziały: Nieśmiałość, Przyjaźń, Miłość, Zazdrość, Dowody miłości.

Życie, co to takiego?, to następna część serii i znowu wiele kolejnych pytań, w tym na przykład te o sens życia. Czuję, że pytania będą się mnożyły wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych rozdziałów. Nie zamierzam na wszystkie odpowiadać, nie dam rady, ale cieszę się z faktu ich postawienia.

 

 

Seria. Dzieci Filozofują
Życie, co to takiego?
Autor: Oscar Brenifier
Tłumaczenie z francuskiego: Magdalena Kamińska – Maurugeon
Ilustracje: Jerome Ruillier

Uczucia, co to takiego?
Autor: Oscar Brenifier
Tłumaczenie z francuskiego: Magdalena Kamińska – Maurugeon
Ilustracje: Serge Bloch
Wydawnictwo Zakamarki, 2012

Zostaw Komentarz