Dzieci filozofują: Dobro i zło. Co to takiego?

filozofia1O serii Dzieci Filozofują już na blogu pisałyśmy. Niezwykle nam się spodobało filozofowanie z dziećmi, prowokowanie tak dzieci, jak i siebie do stawiania pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi. „Dobro i zło. Co to takiego?” to kolejna część cyklu i kolejna porcja pytań.

Czy można kraść jedzenie?; Czy w życiu da się robić wyłącznie to, co dobre?; Skoro każdy musi jeść, to czy żywność nie powinna być własnością wszystkich?; Czy na świecie mogłoby nie być policji?; Czy musisz być miły dla innych?; Dlaczego tak bardzo chcesz być miły?; Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców?; Czy rodzice nie mogą się mylić?; Czy powinieneś zawsze wszystko mówić?; Czy niektóre tajemnice są zbyt trudne do udźwignięcia?; Czy twoje szczęście jest ważniejsze od szczęścia innych?”

Och, pytań jest całe mnóstwo i my czytając dokładamy wiele kolejnych. Czytamy, zastanawiamy się, zadajemy pytania, dyskutujemy, odpowiadamy, nad niektórymi pytaniami długo się trudzimy, inne wydają nam się oczywiste, spieramy się, niektóre pozostawiamy bez odpowiedzi … Te domowe dyskusje, to siła tej serii. Książki prowokują do rozmowy, na którą w naszym cyberświecie coraz mniej czasu… niestety.

„Dobro i zło. Co to takiego?”
Tekst: Oscar Brenifier
Ilustracje: Clément Devaux
Tłumaczenie: Magdalena Kamińska – Maurugeon
Zakamarki, 2014

Zostaw Komentarz