Felek i Tola

FelekiTola1„Felek i Tola” Sylvi Vanden Heede z fantastycznymi ilustracjami Thé Tjong-Khinga to ostatnie odkrycie naszych domowych przedszkolaków.

Lis i zajęczyca mieszkają w środku lasu w przytulnej norce. Wraz z przyjacielem, puchaczem Heniem wiodą spokojne życie podglądając świat dookoła nich. Felek to grubasek i łakomczuch. Tola ma mnóstwo pomysłów, gotuje przyjacielowi pyszne obiady i jest oddana przyjaciółką Felka i Henia. Opowieści dotyczą codziennego życia przyjaciół, są proste i dowcipne.

Oto zabawna sytuacja, Tola poskramia wiewiórkę – złośnicę, która zamieszkała w lesie, niedaleko Felka, Toli, Pipa i Henia. Zadzierała nosa i zawróciła w głowie tak Felkowi, jak i Heniowi: „ Felek i Henio nadchodzą z Kitką. Kitka przez całą drogę zrzędzi. Felek przybiega z oddali. – Tolu! Tolu! – woła zdyszany. Do piersi przyciska kwiaty. I opowiada Toli całą historię. – Ko ko ko! – gdacze przejęty Pip. Ale Tola tylko uśmiecha się pod nosem. Opiera motykę o płot. – Kitkę dopadły poranne fochy – mówi w końcu. – Czy to coś poważnego? – pyta wystraszony Felek. Tola znowu się śmieje – Poważnego? Ależ nie. Przynajmniej … nie dla niej. (…) Zbliża się Kitka. Wymachuje pięściami w powietrzu. – Żądam orzecha! W tej chwili!- skrzeczy. Tola staje tuż przed Kitką. Nagle robi się cicho. (…) – Chcę orzecha – powtarza. Ale już bez złości jak przedtem. – Orzechy się skończyły – odpowiada powoli i spokojnie Tola. – Jeśli chcesz orzechów, musisz wrócić do miasta. Ale możesz dostać szklankę soku jagodowego. I ciasteczko. (…) – jak tak, to sobie idę! Wracam do miasta. (…) Kika pociąga nosem. (…) Po czym Kika odwraca się i bez słowa odchodzi. Tego wieczoru Pip i Henio siedzą przy kominku u Felka i Toli. Felek wpatruje się w płomień. – Miała taki ładny ogon, zupełnie jak ja – wzdycha. – Mieszkała na drzewie, zupełnie jak ja – wzdycha Henio. – Miała poranne fochy i zadzierała nosa – stanowczo stwierdza Tola. – Ko – mówi Pip.

Krótkie zdania pojedyncze, duża czcionka i wrysowane w tekst ilustracje sprawiają, że jest to idealna książka dla młodych czytelników. Najmłodsza bardzo chętnie słucha, Młodsza – niemal sześciolatka – zaczyna czytać. Polecam.

„Felek i Tola”
Autor: Sylvia Venden Heede
Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Ilustracje: Thé Tjong – Khing
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2011

Zostaw Komentarz