„Jest taki dzień”. Legendy na Adwent i Boże Narodzenie

swieta130 listopada rozpoczynamy Adwent. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia. Jedni wpadają w szał przedświątecznych porządków i zakupów, dla innych to czas wcześniejszego wstawania – dzieci chcą uczestniczyć w roratach, ktoś przygotowuje dla swojej rodziny kalendarz adwentowy z zadaniami na każdy dzień. Pewnie większość z nas odnajduje się w tych sytuacjach. Czekamy i przygotowujemy się na święta.

Warto w tym okresie pozwolić sobie jednak na wyhamowanie tego okołoświątecznego rwetesu i któregoś popołudnia po prostu porozmawiać z bliskimi, zwłaszcza z dziećmi o Adwencie, Bożym Narodzeniu i jak te tak odległe w czasie wydarzenia przekładają się na naszą codzienność. Bo przecież nadchodzące święta, to coś więcej niż prezenty, nieprawdaż?

Pomocna w takich rozmowach może się okazać niewielka książeczka Ezio Del Favero „Jest taki dzień… legendy i bajki o Bożym Narodzeniu.” Jest to zbiór opowiadań, legend, bajek i innych świątecznych historii. Są tu oczywiście opowieści o świętym Mikołaju – „Mikołaj”, ubogich dzieciach otrzymujących niespodziewane podarunki, np. „Lalka w różowej sukience”, wspomnienia świątecznych wzruszeń – „Figurki z szopki”, ale także inne opowieści dotyczące niezapomnianych grudniowych spotkań, np. „Bałwan i babula”, „Anioł i dzwony”, czy króciutkie opowiastki takie jak „Rudzik”, „Wigilijny ptaszek”, „Czarownica Befana”.

Wszystkie te historie pięknie i mądrze wpisują się w Adwent. Niewielkie objętościowo niosą tak porządaną w czasach, gdy wokół sporo niedobrych wiadomości, dawkę Dobra. Jak pisze autor: „Dobro zawsze popłaca! Na Boże Narodzenie, ale nie tylko wtedy, jest okazja, aby napotkanym ludziom okazać wielkoduszność i nauczyć się czynić dobro…”

„Jest taki dzień… legendy i bajki o Bożym Narodzeniu”
Autor: Ezio Del Favero
Tłumaczenie: Anna Kowalewska
Ilustracje: Renata Krześniak
Wydawnictwo PROMIC, 2013

Jedna odpowiedz

Zostaw Komentarz