św. Franciszek

Muszę się przyznać, że święty Franciszek, o którym dziś piszę, to jeden z moich ulubionych świętych. Dlatego ten tekst będzie bardzo subiektywny. Franciszek urodził się w Asyżu, we Włoszech w 1181 roku i czerpał z życia ile wlezie. Podobno wiódł całkiem hulaszczy żywot, pracował, imprezował, wojował i w pewnym momencie  ( i tu skupia się moje Franciszkiem zainteresowanie) spotkał trędowatego a poprzez tego chorego człowieka, zetknął się z Chrystusem i jego życie diametralnie się zmieniło. Ta zmiana, przemiana i konsekwencja  bardzo mnie intrygują. Zrezygnował z dotychczasowego życia bogatego młodziana, wyrzekł się wszystkiego, by żyć innym życiem, iść drogą, którą jak wierzył, powinno się potoczyć jego życie. Tacy ludzie mnie fascynują.

franciszek4

Dlatego z radością polecam dziś książkę o świętym Franciszku dla młodszych dzieci – Brat wilk i siostrzyczka cykada Armando Moore. Nie jest to lektura opisująca nawrócenie młodego hulaki, nie odnosi się do czasów, gdy odszedł z rodzinnego domu. To zbiór opowieści o Franciszku i jego rozmowach ze zwierzętami, gdyż jak głosi legenda, święty ten znał ich język. Ile w tym prawdy, nie wiem, wszak to apokryfy, jestem jednak pewna, że zawsze warto powtarzać za Franciszkiem, że zwierzęta trzeba szanować, dbać o nie, nie wolno ich krzywdzić.

franciszek1

Moim córkom najbardziej podoba się opowieść o wilku z Gubbio, którego bardzo bali się mieszkańcy miasteczka. Franciszek spojrzał wilkowi głęboko w oczy, przemówił do niego, wytłumaczył, co trzeba i posłuszny świętemu zwierzak nie wyrządził już nigdy więcej żadnej szkody mieszkańcom Gubbio. Powiecie, że naiwne? Pewnie troszkę tak, można tak tę opowieść zinterpretować, wiadomo wszak, że wilkom, dzikom, niedźwiedziom, czy innym zwierzakom nie możemy nic wytłumaczyć, ale moje dzieci odczytały tę bajkę inaczej. Dla Najmłodszej lat sześć, bardzo ważne jest to, że Franciszek rozmawiał z wilkiem, wytłumaczył mu co wolno, a czego nie. Młodsza lat dziewięć widzi w skórze wilka drugiego człowieka, który często psoci, robi na złość, sprawia nam ból, ale podoba się jej, że Franciszek daje mu szansę, nie przekreśla go.

Ja lubię opowieść o nowej tunice Franciszka. Będąc w Asyżu widziałam prawdziwy habit świętego, zachował się. Franciszek z Asyżu wiódł życie ubogie, jego głoszenie i życie szły w parze. Nie opływał w dostatki, wystarczy pojechać do Asyża i zobaczyć jego habit. Ten człowiek żył konsekwentnie i żył w zgodzie ze światem.

Polecam książkę Armando Moore Brat wilk i siostrzyczka cykada, bo to świetna okazja, by dzieci zaczęły poznawać tego niezwykłego świętego.

Brat wilk i siostrzyczka cykada

Autor: Armando Moore

Tłumaczenie: Barbara Durbajło

Ilustracje: Ewelina Jaślan – Klisik

Wydawnictwo PROMIC

Zostaw Komentarz