Tonja z Glimmerdalen, „siostra” Pippi Pończoszanki

Basia, z którą znamy się z czasów studenckich i która doskonale zna moje dzieci i ich temperamenty, pożyczyła mi tę książkę z zapewnieniem, że NA PEWNO nam się spodoba. Oczywiście trafiła w dziesiątkę! Tonja z Glimmerdalen Marii Parr, to opowieść o niezwykłej rudowłosej dziewczynce, z którą nie sposób się nie zaprzyjaźnić.

[selkar id=239510]Tonja jest bardzo nietypową dziewczynką. Po pierwsze, jest jedynym dzieckiem mieszkającym w Glimmerdalen. Po drugie, przez większą część roku mieszka tylko z tatą, który jest rolnikiem, natomiast mama – oceanograf bardzo często wyjeżdża poza dolinę i zajmuje się badaniem oceanu.

Po trzecie, Tonja ma własną zaprzyjaźnioną mewę Geir. Po czwarte, najlepszym przyjacielem Tonji jest 74-letni Gunnvald. Po piąte, Tonja ma wroga  Klausa Hagena- właściciela kempingu, który nie znosi dzieci i hałasu, a że Tonja jest jedynym dzieckiem w Glimmerdalen, to Klaus całą swoją złość przenosi na nią. Ale dziewczynka się tym oczywiście nie przejmuje. Śmiga jak szalona na sportowych sankach skonstruowanych przez Gunnvalda lub zjeżdża szaleńczo na nartach śpiewając przy tym na całe gardło przeróżne piosenki.

Pewnego dnia wszystko się zmienia. Na kempingu Klausa Hagena pojawia się trójka dzieci, a Gunnvald otrzymuje tajemniczy list. Polecam wszystkim fanom Pippi Pończoszanki i Ronji, córki Zbójnika, na pewno polubicie Tonję!

Tonja z Glimmerdalen
Autor: Maria Perr
Tłumaczenie: Aneta W. Haldorsen
Ilustracje: Heleen Brulot
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013

Zostaw Komentarz