Rodzinnie: 8 + 2 i domek lesie

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

domek1Mamy ferie, przenosimy się do drewnianego domku w lesie i czytamy „8 + 2 i domek lesie”, nie istnieją lepsze okoliczności do czytanie wspaniałej prozy Anne-Cath. Vestly, jednej z najpopularniejszych norweskich pisarek tworzących dla dzieci.

To drugi tom po „8 + 2 i ciężarówka” opowieści o tej bardzo licznej, wesołej rodzince. Tworzą ją: Mama, Tata, Babcia, ośmioro dzieci – Maren, Mads, Milly, Martin, Morten, Marta, Mina, Mona i pies Rurek. Dotychczas rodzice i dzieci mieszkali w mieście w małym jednopokojowym mieszkaniu z kuchnią. Babcia zaś tylko czasami ich odwiedzała, bo na stałe mieszkała w domu spokojnej starości. Postanowili jednak to zmienić i jak podkreślają z dumą dzieci „ mama, tata i ośmioro dzieci połączyli wszystkie swoje oszczędności i kupili domek w lesie.”

To olbrzymia zmiana w życiu rodziny. Zyskali sporo przestrzeni, wyprowadzili się z miejskiego gwaru i zamieszkali w środku lasu, w ich życiu zaistniała na dobre postać babci. Nie jest to jednak opowieść o rodzinnej idylli w wielodzietnym, skandynawskim wydaniu. Domek nie jest wyposażony w łazienkę i podłączony do wodociągu. Rodzina musi korzystać z wychodka i nosić wodę ze studni. A pamiętajcie, że akcja powieści toczy się w Norwegii, która jest krajem o stosunkowo chłodnym klimacie! Trzeba jednak przyznać Babci, że jej jazda na nartach do wychodka podbiła nasze serca!

Mieszkanie w środku lasu oznacza również długą drogę przez las ( a w zimie również przez śnieżne zaspy) do szkoły. Pewnego dnia, gdy Tata wyjeżdża swoją ciężarówką na trzy dni do pracy, Mama w drodze ze studni , niosąc ciężkie wiadra z wodą, skręca kostkę i zarządzanie domem przejmuje Babcia oraz najstarsze dzieci Maren, Martin, Marta i Mads. Okazuje się, że świetnie sobie radzą. Babcia odzyskuje wigor, dzieci są z siebie dumne a Mama ma niespodziewanie sporo czasu na czytanie książek!

Rodzina przeżywa wiele przygód, musi oswoić się z nowym domem i lasem dookoła, ale to, co w niej tak pociąga, to Miłość łącząca całe to towarzystwo. Rodzeństwo, jak to rodzeństwo, przeżywa sporo waśni, kłótni i bójek, ale gdy mały Morten niemal wpada do studni, wszyscy ruszają mu na ratunek.

Czytamy książkę w naszym domku w lesie grzejąc się przy kominku. Mamy toaletę, kuchnię elektryczną, bieżącą wodę. Córki zastanawiają się jakby to było, gdybyśmy byli pozbawieni tych wszystkich udogodnień. Najmłodsza głaszcze książkę i mówi: – Ale oni się kochają. No właśnie rodzina z domku w lesie, to rodzina ludzi, którzy się kochają i szanują, i dlatego polecam przeczytanie opowieści o nich nie tylko wielodzietnym.

„8 + 2 i domek w lesie”
Autor: Anna-Cath. Vestly
Tłumaczenie: Milena Skoczko
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2014

Zostaw Komentarz