Agata z Placu Słonecznego po raz trzeci

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

Agata1Opowieść Ewy Karwan-Jastrzębskiej o tajemniczej niani Agacie i piątce jej podopiecznych pokochałam od pierwszych słów pierwszego tomu. Dziś z żalem skończyłam tom trzeci i już tęsknię za Agatą i światem, który wykreowała w tej opowieści autorka. Moje dzieciństwo rozciągnęło się w ogrodzie, między kryjówką pod schodami domu a parkanem uginającym się pod ciężarem róż. Gdzieś po drodze narodziła się nieskończona możliwość – pisze Ewa Karwan-Jastrzębska. Ja również nieustannie i niezmiennie wierzę w moc słów i stawanie się światów. Chciałabym tą wiarą zarazić moje dzieci.

Agata to niezwykła niania opiekująca się piątką rodzeństwa – bliźniakami, Matyldą i Piotrusiem, oraz Nieznośnymi Trojaczkami, czyli Adelajdą, Antonim i Albertem. Dzieci wraz z rodzicami i Agatą mieszkają w starym domu przy ulicy Fortecznej, niedaleko placu Słonecznego. Rodzeństwo dzieli swoje życie na czas „przed Agatą” i „po” jej nadejściu. Niezwykła opiekunka, która wie więcej niż inni dorośli i zdecydowanie posiada niezwykłą moc, pojawiła się w domu przy ulicy Fortecznej, gdy rodzice niesfornej piątki, etnografowie musieli wyjechać na kilka miesięcy na Papuę – Nową Gwineę. I właśnie wtedy dla rodzeństwa rozpoczyna się czas niezwykłych podróży, przygód i znajomości opisanych w dwóch pierwszych tomach tego cyklu.

W trzecim tomie opowieści Agata wezwana pilnym listem musi wyjechać. Dzieci starają się ją za wszelką cenę zatrzymać. Nieznośne Trojaczki odzyskują nawet zaginiony naszyjnik Agaty. Matylda i Piotruś odwiedzają Manu. Agata wraca i w domu przy Fortecznej a także na placu Słonecznym znowu dzieją się rzeczy niezwykłe. Dzieci wraz z nianią udają się do tajemniczej królowej  żab, potem poznają Włóczykija, odwiedzają planetę Małego Księcia, którego Matylda obdarowuje rysunkiem i odkrywają kim są Stroiciele Snów.

Cykl opowieści o Agacie, to podróż do świata Mary Poppins i dla dorosłego czytelnika – wspominanie swoich własnych, dziecięcych marzeń i fantazji. Każdemu dziecku życzę takiej niani – Agaty. A może warto zaczerpnąć trochę wiary w dziecko i pomysłowości od Agaty i przenieść do własnego rodzicielstwa?

„Agata z Placu Słonecznego. Agato, zostań!”
Autor: Ewa Karwan – Jastrzębska
Ilustracje: Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2013

Zostaw Komentarz