Dobrze być sobą!

Opowiem Wam dziś o wyjątkowej książce. To jedna z najbardziej optymistycznych i budujących książek, jakie ostatnio czytałam. „Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości” to opowieść o tym, że każde dziecko na świecie jest wyjątkowe i wspaniałe. Każde jest niepowtarzalne, ma różne zdolności i pewne braki. Każde zasługuje na szacunek. W tej niewielkiej książeczce ukryto mnóstwo mądrości. Czytelnik ma dzięki niej odkryć swoją wyjątkowość, zbudować pozytywny obraz samego siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości.

Jakdobrzebycsoba1

Nie musisz wcale być najszybszym, najmądrzejszym, czy najładniejszym dzieckiem, by mieć wysokie poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że jesteś gwiazdą, po prostu taki, jaki jesteś!

Każde dziecko jest inne. Ludzie różnią się między sobą wzrostem, budową ciała, kolorem skóry, a nawet językiem, w którym się porozumiewają. W zależności od tego, gdzie się urodzili i mieszkają, jedni mówią po polsku, inni po angielsku czy hiszpańsku, a jeszcze inni po chińsku. Niektóre dzieci używają języka migowego.

Każdy człowiek ma jakieś szczególne talenty, które przynosi na świat.

Każdego dnia postaraj się zrobić dla kogoś coś miłego.

Wszyscy popełniamy błędy. Może się zdarzyć, że tak bardzo zapragniesz wygrać w jakiejś grze, że nieuczciwie dodasz sobie kilka punktów do wyniku. Może się też zdarzyć, że zabierzesz zabawkę młodszej siostrze albo rozzłościsz się i krzykniesz na kolegów.

Każdy miewa złe dni. W taki dzień masz prawo czuć się zmęczony, przygnębiony, poirytowany.(…) Przypomnij sobie lepsze dni, na przykład ten, kiedy złowiłeś pierwsza rybę ze swoim dziadkiem. Przypomnij sobie, jak czule mama przytuliła cię dziś z samego rana. Prawda, że świat wygląda już lepiej?

Jeśli czujesz, że ktoś traktuje cię niesprawiedliwie – nawet dorosły – spokojnie powiedz to tej osobie.

Niby to wszystko wiemy, niby o tym wszystkim rozmawiamy z dziećmi, ale jako mam piątki, ciągle się zastanawiam, czy wystarczająco często mówię te wszystkie wypisane powyżej „nibybanały”. Chciałabym dodawać moim dzieciom skrzydeł. Wiadomo, każde dziecko musi czuć się akceptowane i kochane niezależnie od tego co umie, robi, czy nie robi. Tylko wtedy wyrośnie na szczęśliwego dorosłego. Ta pięknie ilustrowana książeczka nam o tym przypomina.

Polecam!

„Jak dobrze być sobą. Słów kilka o poczuciu własnej wartości”

Autor: Christine Adams, Robert J.Butch

Tłumaczenie: Krzysztof Kurek

Ilustracje: R.W. Alley

Wydawnictwo PROMIC, 2017

2 Odpowiedzi

  1. Świetny pomysł na książkę 🙂 Dobrze, że porusza temat poczucia własnej wartości. Moje bratanice powinny być z niej zadowolone. Ja mogę się podzielić swoją ulubioną książką – „Zatrzymać dzień”. Opisuje prawdziwą historię. Jej treść oraz sposób wydania są inne niż wszystkie, wręcz zaskakujące. Trudno się od niej oderwać. Serdecznie polecam 🙂

Zostaw Komentarz