Dunia po raz piąty!!!

Trzymam w dłoniach piątą część opowieści o Duni – Do zobaczenia następnym razem Rose Lagercrantz i zastanawiam się, która z moich córek dorwie się do tej książki pierwsza, bo ja niestety, nie mam szans w tej walce.

dunia1

To niesamowite jak bardzo ciepła jest ta seria opowieści o małej dziewczynce i jej życiowych meandrach. Dunia nie ma mamy, która umarła, gdy dziewczynka miała kilka lat. Tata Duni, z pochodzenia Włoch, stara się wychować ją sam. Pomagają mu w tym dziadkowie. W jego sercu pojawia się w pewnym momencie miejsce dla Wery, ale jego córka nie akceptuje tej znajomości.

Dunia ma przyjaciółkę, Fridę. Dziewczynki widują się niestety tylko co jakiś czas, bo Frida przeprowadziła się ze Sztokholmu i zamieszkała w Uppsali.

Świat Duni jest bardzo podobny do świata wielu innych dzieci.

Do zobaczenia następnym razem towarzyszymy Duni w wycieczce szkolnej do Skansenu. Właśnie skończyły się wakacje, dziewczynka rozpoczęła drugą klasę. Razem z kolegami i koleżankami oraz panią wychowawczynią zwiedzają Skansen. Mnóstwo tam ciekawych miejsc, zwierząt i roślin. Wycieczka byłaby całkiem udana, gdyby nie Wiki i Miki z klasy Duni, które jej dokuczają. Dunia ucieka. Co powie na to pani wychowawczyni?

W szkole Dunia musi mierzyć się ze złośliwymi koleżankami. W domu jej tato pragnie namówić ją na bliższe poznanie Wery. Dunia tego nie chce, trudno jej zrozumieć tatę i jego sympatię dla Wery.

Opowieści Rose Lagercrantz o Duni, jej tacie, rodzinie, Fridzie, szkole, jej życiu snują się powoli, nieśpiesznie. Autorka opowiada nam o świecie kilkuletniego dziecka z jego perspektywy. Doświadczamy tak radości, jak i dramatów dziewczynki. Warto aby książki o Duni czytali rodzice, może wtedy będzie nam łatwiej zrozumieć nasze dzieci?

Wracam do domu z biblioteki. Wyciągam z przepastnej torby kolejne książki i audiobooki. Kładę na stole opowieść o Duni. Odwracam się, by odłożyć torbę i w tym momencie książka znika. Zabrała ją Najstarsza lat piętnaście. Uśmiecham się. Cieszę się, że moje córki, niezależnie od wieku lubią Dunię.

Do zobaczenia następnym razem

Autor: Rose Lagercrantz

Tłumaczenie: Marta Dybula

Ilustracje: Eva Eriksson

Zakamarki, 2016

 

Zostaw Komentarz