Dwa domy. O nastolatkach dla nastolatek

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

dwadomy1Nasi rodzice prowadzili zdecydowanie bardziej stacjonarny tryb życia. Wynikało to oczywiście z wielu przyczyn, w tym z sytuacji geopolitycznej. Dziś świat się skurczył, a my zdecydowanie częściej go przemierzamy w poszukiwaniu lepszej pracy, czy dogodniejszych warunków życia. Obserwując tylko szkołę podstawową, do której uczęszczają moje córki, widzę, jak wiele dzieci dołącza do klas w kolejnych latach nauki lub te klasy opuszcza, a to wszystko ma związek z przeprowadzkami, zmianami miejsc życia, zamieszkania rodzin.

O takiej sytuacji opowiada seria książek autorstwa Barbary Gawryluk: „Moje Bullerbyn”, „Kolczyki Selmy”, „Dziewczynka z fotografii”. Ostatnio wydawnictwo Akapit Press wydało kolejną część cyklu: „Dwa domy”.

Natalka wraz z rodzicami i rodzeństwem (niesfornymi bliźniętami) mieszka od roku w małym, pięknym szwedzkim miasteczku. Jej rodzice zdecydowali się na wyjazd z Krakowa i pracę w Szwecji, gdy stracili posady w szpitalu w Polsce.

Początkowo przeprowadzka była dla dziewczynki ogromnym wyzwaniem. Jej bracia przystosowali się zdecydowanie szybciej do nowych warunków. W Krakowie pozostali ukochani dziadkowie, przyjaciółki, klub taneczny, w którym Natalka ćwiczyła hip hop. Z czasem jednak dziewczynka przywykła do swojego nowego, skandynawskiego życia. Poznała Karinę, Maję, Klarę, zakochała się ze wzajemnością w Matsie. Zaprzyjaźniła się z Selmą. Ta znajomość okazała się zresztą punktem wyjścia do niezwykłej przygody.

Okazało się również, że i w Szwecji można tańczyć hip hop. Natalia z powodzeniem tańczy w Rabarbarze, szkolnym klubie tanecznym. Wydaje się, że sytuacja rodzinna została opanowana. Mieszkają w Szwecji, ale wakacje i ferie spędzają w Polsce. Do Krakowa przyjeżdża także Karina. Natalce wydaje się, że ten dwuletni kontrakt rodziców nie będzie dla niej takim złym czasem, jak myślała na początku.

Tymczasem wszystko się zmienia, gdy okazuje się, że dziadek zaczyna poważnie chorować. Ma trudności z pamięcią i orientacją w terenie, nie może już prowadzić samochodu. Rodzina podejmuje decyzję o powrocie do Polski. Natalka znowu przeżywa kryzys. Kolejna przeprowadzka oznacza powrót do polskiej szkoły, polskich przyjaciół i ukochanego klubu tanecznego, ale to także rozstanie z Matsem, Rabarbarem, Karina, Mają, Klarą i spokojnym szwedzkim życiem.

Jak Natalka sobie z tym wszystkim poradzi? Co na to Mats? Polecam dla młodszych nastolatek, to opowieść o przyjaźniach, pierwszym uczuciu i świecie dorosłych, w którym czasami tak trudno odnaleźć się dzieciom.

„Dwa domy”
Autor: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo AKAPIT PRESS, 2013

Zostaw Komentarz