Galop’44: O Powstaniu Warszawskim dla nastolatków

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 1

galop1Sięgam coraz częściej po literaturę dla młodzieży. Cóż Najstarsza dorasta i trzeba za nią nadążyć. W sierpniu zwróciłam uwagę na „Galop’44” Moniki Kowaleczko – Szumowskiej. To książka o Powstaniu Warszawskim. Bałam się, że będzie patetyczna i moralizująca, ale przyznam że przyjemnie mnie zaskoczyła. Opowiadać nastolatkom o takich ranach narodowych jak Powstanie Warszawskie, to bardzo trudne zadanie. Mamy więc dwóch skłóconych braci, którzy w przedziwny sposób, za sprawą tajemniczego Dziadunia, trafiają z repliki kanałów w Muzeum Powstania Warszawskiego do walczącej stolicy w sierpniu 1944 roku. Mikołaj i Wojtek zaznają powstańczego życia, poznają co to męstwo i odwaga. Wojtek wtulony w ciemne loki Lidki przeżyje piękną miłość. Dotknie ich również cierpienie, przerażenie, rozpacz i gorycz porażki.

Cieszę się, że powstają takie książki i takie miejsca jak Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki nim naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom wychowanym w zupełnie innych realiach, łatwiej zrozumieć swoich rówieśników z Warszawy sierpnia 1944 roku. Tak naprawdę, gdzieś w głębi duszy, jesteśmy do siebie podobni, pomimo upływających lat i kolejnych rocznic. Polecam.

„Galop’44”
Autor: Monika Kowaleczko – Szumowska
Egmont, 2014

Jedna odpowiedz

  1. Całkiem niedawno miałam okazję odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego i musze przyznać, że poza niesamowitym wrażeniem jakie ono na mnie wywarło to książki dla dzieci, które tam znalazłam najchętniej wzięłabym wszystkie. Jak mądrze i prosto można dzieciom (i to najmłodszym! ) opowiadac naszą historię! Niesamowite doświadczenie.

Zostaw Komentarz