„Gwiazd naszych wina”. Koniecznie!

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

gwiazdyCzytam książki Johna Greena poszukując literatury dla mojej nastoletniej córki. O powieści „Gwiazd naszych wina” Joanna Olech napisała w Tygodniku Powszechnym tak: „Piękna, głęboko wzruszająca książka, która nie czołga czytelnika, ale daje do myślenia.” Zaintrygowana tą recenzją jednej z moich ulubionych polskich autorek, sięgnęłam po powieść.

I oto znalazłam się w świecie młodych, ale śmiertelnie chorych ludzi. To obraz świata, do którego nie przywykliśmy, bo to przecież starzy ludzie umierają. W tej powieści umierają nastolatki. Hazel- główna bohaterka, ma szesnaście lat i policzone dni. Ale wbrew pozorom nie jest to opowieść o śmierci. Ci młodzi ludzie zdążyli do swoich nowotworów przywyknąć, choć to wcale nie znaczy, że zaakceptowali chorobę i się jej poddają. Walczą, podejmują kolejne terapie, ale jednocześnie oswajają swoją śmiertelność, wiedzą, że nie czeka ich rodzicielstwo, nie dobrną do czterdziestki, nie zaznają życia na emeryturze. Żyją chwilą, żyją Tu i TERAZ. Owszem, chcieliby być po drugiej stronie, tej zdrowej i z przyszłością. Nie pytają jednak wciąż dlaczego ja? Wiedzą wszystko o swoich nowotworach, rokowaniach, akceptują fizyczność choroby, ułomność swoich ciał. Jednocześnie nabierają niesamowitego dystansu do choroby, innych ludzi i ludzkich reakcji na choroby.

Nie jest to jednak książka o chorowaniu. To opowieść o miłości. To miłość bez przyszłości, bo z nowotworem w tle, ale miłość prawdziwa, rozwijająca się pięknie i bardzo wzruszająca. Dla mnie „Gwiazd naszych wina”, to kolejny dowód na to, że zawsze, w każdych okolicznościach trzeba walczyć o siebie, nie poddawać się, wierzyć w przyjaźń i miłość. Bo zawsze WARTO. Dlatego podarowałam tą książkę mojej najstarszej córce. Wiem, że ją wzruszy i poruszy. Potem zapewne wybierze się wraz z koleżankami na ekranizację tej powieści, która właśnie trafiła do polskich kin.

„Gwiazd naszych wina”
Autor: John Green
Tłumaczenie: Magda Białoń – Chalecka
Bukowy Las, 2013

Zostaw Komentarz