„Halicz”. Z serii opowieści wojenne pisane dla dzieci

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

halicz1Jesteśmy rodziną naznaczoną historią. Trwałe piętno na naszym postrzeganiu patriotyzmu i historii wywarli dziadkowie ułani, akowcy, partyzanci. Mamy obowiązek nieść ich historię dalej przez pokolenia, by nie zostali zapomnieni. Dlatego szukamy książek opowiadających o wojennych losach Polski w sposób ciekawy, niebanalny i przede wszystkim zrozumiały dla dzieci.

Takie cechy ma książka opisująca losy Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz.” Jego opowieść zaczyna się w przedwojennej Warszawie i podwarszawskiejPodkowie Leśnej. Beztroskie dzieciństwo, pełne miłości i opieki rodziców zostaje przerwane brutalnie we wrześniu 1939 roku. Losy Henryka i jego rodziny zmieniają się nieodwracalnie. Mama była nauczycielką, tato zafascynowanym nauką i techniką profesorem Politechniki Warszawskiej. W 1935 rodzice zakupili samochód i ojciec wyszkolił swoich synów na wprawnych kierowców. Latem pakowali walizki do auta i wyruszali na rodzinne wakacje. Potem przyszła wojna i wszystko się zmieniło. Bohater tej opowieści przedstawia swoje losy, które od wakacyjnej beztroski poprowadziły go do Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego. Oczywiście wojenne losy Halicza nie kończą się w roku 1945. Podobnie jak wielu innych akowców, zostaje aresztowany przez funkcjonariuszy UB i oskarżony o „zmianę przemocą ustroju państwa polskiego.” Został skazany na 15 lat więzienia, wyszedł na mocy amnestii w 1954 roku.

Muszę koniecznie wspomnieć, że książka została pięknie wydana przez Wydawnictwo Muchomor. Unikatowe zdjęcia, piękne ilustracje, mapy i cytowane rozkazy dowódców AK świetnie się komponują z opowieścią Halicza i pełnią niebagatelną rolę edukacyjną.

Niedawno pożegnaliśmy profesora Władysława Bartoszewskiego. Kolumbowie nieuchronnie odchodzą. Wierzę jednak, że warto ich historię przekazywać dalej, bo żyli pięknie, choć tragicznie. Dla mojej rodziny to szczególnie ważne, wszak nasz wuj partyzant został zamordowany przez UB tuż po zakończeniu wojny. Musimy pamiętać.

„Halicz”
Autor: Roksana Jedrzejewska – Wróbel
Ilustracje: Ewa Poklewska – Koziełło
Muchomor

Zostaw Komentarz