Historia Polski dla młodszych uczniaków

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

dzieje1Opowiadanie dzieciom o historii nie jest proste. My – dorośli, utykamy często pośród skomplikowanych przyczyn, trudnych dat i nazwisk, map z wciąż zmieniającymi się granicami i skomplikowanymi układami geopolitycznymi. Dlatego polecam serdecznie książki Joanny i Jarosława Szarków, którzy w sposób przystępny i ciekawy opowiadają o historii naszej ojczyzny.

Pisałam już kiedyś na blogu o „Elementarzu małego Polaka.” Dziś chcę polecić inne części serii  Kocham Polskę: „Powstanie Warszawskie” oraz „Dzieje naszej ojczyzny.”

Pierwsza pięknie opowiada o Powstaniu Warszawskim, ale nie jest li tylko zbiorem suchych faktów. Autorzy przedstawiają powstańców, poświęcają sporo miejsca młodym żołnierzom – Zawiszakom, czyli chłopcom, którzy mieli mniej niż 15 lat, przybliżają ich zadania i losy. Sprawnie przybliżają czytelnikowi historię powstania nie rezygnując jednocześnie z ciekawych powstańczych anegdot czy piosenek. Najstarszej podobała się najbardziej opowieść o powstańczym ślubie. Panna młoda zamiast sukienki włożyła ponoć biały fartuch chirurgiczny a pan młody wojskową panterkę i spodnie od fraka.

Druga z książek, „Dzieje naszej ojczyzny,”  to historia Polski w pigułce, kilka podstawowych, najważniejszych wydarzeń: narodziny państwowości, podział dzielnicowy, okres Jagiellonów, czasy Jana III Sobieskiego, rozbiory i utrata państwowości, powstania, I i II wojna, okres komunizmu i lata Solidarności i odzyskanie pełnej niepodległości. Ta książka, to dobry punkt wyjścia do rozbudzenia zainteresowania historią Polski. Tym bardziej dociekliwym polecam opasły tom „Elemantarza małego Polaka.” Zachęcam do lektury, bo zawsze dobrze znać losy swojej ojczyzny.

„Powstanie Warszawskie”, „Dzieje naszej ojczyzny”
Autorzy: Joanna i Jarosław Szarkowie
Ilustracje: Krystyna Mól
Dom Wydawniczy „Rafael”, 2013

Zostaw Komentarz