Jak czytać interaktywną książkę?

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 4

Jak się czyta „Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni” ? Mamaczytowe córki: Zosia lat jedenaście i Hania lat dziewięć przystępują do lektury. Czytają tę samą książkę, ale wkrótce okazuje się, że każda z nich czyta inną opowieść! Jakby tego było mało, nie czytają książki strona po stronie, tylko przeskakują ze strony 10 na 12, potem z 22 na 32, kartkują książkę i podróżują po tekście. Każda ma szansę na inne zakończenie. W tej książce słowo KONIEC pojawia się osiem razy. Po drodze czytelnik zmierzy się z dziesięcioma punktami decyzyjnymi.

PW

Po godzinie Zosia zaczyna czytać książkę od początku. – Tym razem będę cywilem. Mieszkańcem Warszawy, nie dołączę do Powstania. Ciekawe jak będzie… – deklaruje.

Ta książka, to interaktywne spotkanie z historią, czytelnik zostaje postawiony przed szeregiem wyborów – punktów decyzyjnych, w ten sposób zostaje współautorem tej powieści – decyduje o losie głównego bohatera. Każda z decyzji czytelnika zmienia bieg tej historii. Wydarzenia, w których bierze udział czytelnik wcielając się w głównego bohatera, miały miejsce w rzeczywistości i przytrafiły się prawdziwym ludziom.

Mamaczytowe córki polubiły taką interaktywną formułę opowiadania o historii. Mają frajdę z tego nietypowego czytania a przy okazji (nieświadomie) przyswajają wiedzę.

Mamaczyta nieśmiało, ale z dumą poleca książkę swojego Wydawnictwa Meandry.

 

„Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni”

Autor: Krzysztof Mital

Ilustracje: Filip Wojciechowski

Wydawnictwo Meandry, 2017

4 Odpowiedzi

  1. Żeby tylko moje małe zołzy chciały czytać to by było dobrze… 🙂

  2. Hej, czemu piszecie, że słowo koniec pojawia się osiem razy. Policzyłem i jest 10 razy.

    • Masz rację! Wiesz, spytam Krzyśka, ale wydaje mi się, że albo on i Ania – redaktor się pomylili albo jest jakiś ukryty sens – te osiem jest na tyle odmiennych, że zostały tak wyróżnione.
      Sprawdzę, jeżeli to błąd redakcyjny, to w dodruku zmienimy info na okładce.
      Dzięki, Sokole Oko.

Zostaw Komentarz