Na jesienne wieczory dla nastolatek

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

tyszka1Jesienne mgliste poranki i coraz ciemniejsze popołudnia wyjątkowo sprzyjają czytaniu. Po raz kolejny sięgam po prozę dla młodszych nastolatek. I po raz kolejny wybieram książki Agnieszki Tyszki. Jeżeli szukacie „czytadła” dla trzynasto-piętnastoletniej dziewczyny, to bardzo polecam książki właśnie tej autorki.

„Kawa dla Kota” i „Miłość bez konserwantów” to  zabawne, ciekawe i osadzone w realiach życia czternastoletniej bohaterki powieści. Pierwsza miłość, rodzinne zawirowania, narodziny rodzeństwa, trudne relacje z ojcem, lawirowanie pomiędzy byciem dzieckiem a młodą kobietą, burzliwe nastoletnie nastroje, szkolne sprawy i inne wydarzenia składające się na życie czternastolatki, to esencja tych powieści. Nela musi się zmierzyć z zazdrością o nowonarodzoną, rozpłakaną siostrą; ułożyć stosunki z ojcem, który kiedyś ją i jej mamę opuścił a teraz nagle pojawia się w ich życiu. Relacje rodzinne oraz kiełkujące uczucie stanowią osnowę tej historii.  Na szczęście Nela może liczyć na panią Lilę i jej Mowę kwiatów, przyjaciółkę Kaśkę, empatycznego ojczyma i niespodziewanie, na Sophie – swoją małą podopieczną.

Powieści polecam również rodzicom młodszych nastolatek. Warto spojrzeć na różne sytuacje oczami nastolatki a takiemu spojrzeniu sprzyjają książki Agnieszki Tyszki. Czy wystarczająco dużo rozmawiamy z naszymi dziećmi? Czy przypominamy bardziej podejrzliwych śledczych – detektywów, jak mama Neli, czy mamy w sobie pokłady empatii i zaufania, jak jej ojczym – Marcin? Czy dostrzegamy ich nastoletnie dylematy? Co tak naprawdę wiemy o naszych dzieciach i czy nasza wiedza nie ogranicza się przypadkiem do wykazu ocen ze szkolnego dziennika? Polecam.

„Kawa dla Kota” i „Miłość bez konserwantów”
Autor: Agnieszka Tyszka
Nasza Księgarnia, 2013

Zostaw Komentarz