Trzynastolatka poleca – „Kolorowy szalik”

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

szalik1“Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej wręczyła mi Najstarsza – moja trzynastoletnia zaczytana córka – z poleceniem przeczytania i opisania na blogu. – Koniecznie! – dorzuciła na odchodnym. Taka rekomendacja znaczy wiele. Książka musiała Najstarszą poruszyć.

Po przeczytaniu muszę przyznać córce rację, dwa opowiadania zawarte w tym tomiku są piękne, wzruszające i dotykające ważnych, życiowych spraw. Oba przedstawiają problem izolacji osoby, która nagle dołącza do zwartej, zaprzyjaźnionej grupy.

szalik2Oto do klasy przychodzi Nowy. Nie zależy mu jednak na natychmiastowym zaprzyjaźnieniu się z grupą rówieśników. Nowy odstaje, nie pasuje, jest inny. W opowiadaniu „Kolorowy szalik” do małej klasy w wiejskiej szkole dołącza Tomek. Jest synem nowego leśniczego. Nie zachowuje się jednak tak, jak większość dzieci. Wędruje samotnie z nieodłącznym szalikiem wokół szyi, wypożycza wiele książek z biblioteki, często nie przychodzi do szkoły, dużo choruje. Jest co prawda bardzo koleżeński, ale klasa nie za bardzo go lubi. Dzieci się obrażają i szybko wymyślają dla Nowego ksywkę Pieszczoch.

W opowiadaniu „Dziwne spodnie” nową osobą w klasie jest Michał. Chłopiec ma staromodne ubranie, wygląda przez to śmiesznie. Odstaje od grupy i poza jedną osobą – Agnieszką, klasa go raczej unika, ignoruje.

Ta inność bohaterów obu opowiadań skazuje ich na samotność. Grupa nie lubi odmienności. Czy tylko grupa? A my? Zastanawiam się, jak szybko oceniam ludzi dookoła wcale ich nie znając… Podoba mi się, jak autorka przedstawia historie obu chłopców. To nie są czarno – białe opowieści o dobrych chłopcach i ich złych kolegach i koleżankach z klasy. Pisarka pozwoliła bohaterom swoich opowiadań dojrzeć, zdobyć się na refleksję. Śmiertelne choroba Tomka i ubóstwo oraz trudne dzieciństwo Michała, to piękna opowieść o życiu tak dla dzieci, jak i dla nas – ich rodziców.

„Kolorowy szalik”
Autor: Barbara Kosmowska
Ilustracje: Emilia Dziubak
Wydawnictwo Literatura, 2014

Zostaw Komentarz