Komiks z Muzeum II Wojny Światowej

Mamy wakacje. Podróżujemy, odpoczywamy, zwiedzamy i odwiedzamy muzea. Muzea coraz bardziej się unowocześniają, oferują interaktywne, multimedialne wystawy, miejsca i ekspozycje dedykowane dzieciom, stają się bardzo atrakcyjnymi miejscami dla całych rodzin.

Muzea również coraz więcej publikują. Mamaczytowa ekipa poleca Wam serdecznie przyglądnięcie się muzealnej ofercie wydawniczej, odwiedzanie muzealnych sklepików.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, to nowa placówka na mapie Trójmiasta, miejsce z kategorii MUST SEE. Polecamy serdecznie i koniecznie ekspozycje dla dzieci i dorosłych. Niezapomniane przeżycie! Dziś jednak nie będę pisała o samym muzeum, a o komiksach które ta placówka wydaje. Przeczytałam wraz z dziećmi „Akcja Kopernik”, komiks autorstwa Elżbiety Olczak i Sławomira Kiełbusa.

MIIWŚa

Założenie jest takie, muzeum opowiada w formie komiksu o wydarzeniach i ludziach związanych z przedmiotami, które znajdują się na muzealnej wystawie– „Chcieliśmy przybliżyć historię Polski z okresu wojny, opowiadaną przez losy ludzi, a także przedmioty, które znajdują się na wystawie głównej w naszym muzeum. (…) Pamięć tę jednak muzeum powinno nie tylko przechowywać, lecz przede wszystkim przekazywać. Pragniemy więc pamięcią o przeszłości „zarażać”, zwłaszcza młodych czytelników (…) Oddajemy w Twoje ręce opowieść o słynnej akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski.”

Kopia tej tablicy znajduje się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Bohaterem komiksu jest Maciej Aleksy Dawidowski, „Alek” kolega Jana Bytnara„Rudego”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec.”

„Alek” zdjął i ukrył tablicę z pomnika Mikołaja Kopernika 12 lutego 1942 roku. Niemcom nie udało się wykryć sprawcy. W odwecie zdemontowali pomnik Jana Kilińskiego, a na pomniku Kopernika umieścili nowa tablicę.MIIWŚc

Komiksowa forma tej opowieści jest bardzo atrakcyjna dla dzieci. Zamieszczony na końcu książki Pomocnik Historyczny przedstawia szerszy kontekst historyczny i ciekawe zdjęcia. Powiązanie komiksu, prawdziwej historii i realnego eksponatu, który jest na wystawie, bardzo nam się rodzinnie spodobał.

 

Polecamy serdecznie Waszej uwadze. Warto przeczytać wraz z dzieckiem i w ten sposób zachęcić je do odwiedzenia wystawy. W serii ukazały się jeszcze komiksy: „Jachna” i „Katyń.”

„Akcja Kopernik”

Autorzy: Elżbieta Olczak, Sławomir Kiełbus

Muzeum II Wojny Światowej

Zostaw Komentarz