Któż nie chce zostać pilotem?

Większość znanych mi chłopców w wieku wczesnoszkolnym i późnoprzedszkolnym, a i niektóre dziewczynki, marzy o zostaniu piłkarzem, strażakiem, policjantem lub żołnierzem. Wszystkim tym, którzy widzą siebie w przyszłości za sterami samolotu pasażerskiego lub wojskowego, polecam serdecznie książkę Roberta Zawady, „Jak Gapa został pilotem” z pięknymi ilustracjami Zbigniewa Dobosza.

Tytułowy Gapa, to uczeń szkoły podstawowej. Przezwisko „Gapa” zawdzięcza skłonnościom do gapiostwa i zapominalstwa. Jego myśli ulatują często gdzieś daleko poza szkolne mury i wtedy wyrwany nagle do odpowiedzi przez wychowawczynię, panią Zimną, nie jest w stanie udzielić poprawnej odpowiedzi. Gapa marzy o zostaniu pilotem wojskowym. Dlatego spotkanie z kimś, kto wykonuje ten zawód, porucznikiem Śmigło, zapiera mu dech w piersiach. Pilot opowiada o długiej i trudnej drodze, która prowadzi do kariery pilota. Nie jest to bowiem zawód wykonywany osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku, to raczej powołanie, sposób na życie. Porucznik Śmigło oczarowuje Gapę. Marzyciel trafia na kurs dla młodych pilotów, gdzie spotyka panów Musztrę, Kursika i Piorunka. Razem z Alą, przyjaciółką z klasy i odwiecznym klasowym rywalem – Krzysiem zostają przeszkoleni i kończą kurs dla pilotów. Ten czas okazuje się dla Gapy bardzo ważny. Przestaje być gapowaty i roztargniony. Wie, że by podążać za marzeniami, trzeba ciężko pracować, nie warto jedynie bujać w obłokach i wyobrażeniach, można codziennie, choćby dbając o zdrowie, robić kolejny mały krok w kierunku realizacji planów i marzeń. – Mały Gapa został pilotem?!- zapytacie. No tak, tu kryje się zagadka, musicie zajrzeć do książki…

„Jak Gapa został pilotem”, to ciekawa, zgrabnie napisana opowieść, niosąca przesłanie. Ja polecam tę książkę również ze względu na osobę autora. Robert Zawada, to kapitan rezerwy, pilot, który jak się okazuje, jest także utalentowanym pisarzem. A może my – rodzice o różnych zawodach, też moglibyśmy opowiedzieć dzieciom o tym, co robimy na co dzień, o naszej pracy, pasjach? Mamaczytowe córki dziękują panu Robertowi za zdanie: „Dziewczyny też mogą zostać pilotami” i postać Ali w tej opowieści.

Polecamy.

„Jak Gapa został pilotem”
Autor: Robert Zawada
Ilustracje: Zbigniew Dobosz
Wydawnictwo SKRZAT, 2016

Zostaw Komentarz