„Malina cud – dziewczyna” od pani Pakosińskiej

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

pakosia1Autorka tej książki ma najbardziej perlisty śmiech w Polsce. Zapewne lepiej znacie jej śmiech, niż działalność literacką. Współtworzyła Kabaret Moralnego Niepokoju i właśnie z tej kabaretowej działalności była nam znana. Okazuje się jednak, że jest to osoba wielu talentów, właśnie przeczytałyśmy książkę, którą pani Katarzyna napisała dla dzieci – „Malina cud – dziewczyna.”

Malina, to wesoła, nieco zwariowana dziewczynka, która ma mnóstwo pomysłów a co za tym idzie wiele przygód. Przez przypadek odkrywa niezwykłą moc starego radia i szmaragdełka, które przenosi ją w czasie i pozwala odkryć wiele rodzinnych tajemnic. Staje się uczestniczką  zabawnych wydarzeń z życia swoich rodziców i babci. Sama niewidzialna, towarzyszy swojemu tacie w chorowaniu, odkrywa przyrodnicze i przywódcze zdolności babci, poznaje swoich najbliższych w codziennych sytuacjach z ich dzieciństwa.

Malina jest trochę podobna do Pippi, kontestuje zasady, nie nosi zegarka, ma kłopoty z romronkami, walczy dzielnie z burzą poskręcanych czarnych włosów i wścibskim sąsiadem, panem Drążkiem.

Książka spodobała nam się nie tylko ze względu na Malinę i jej przygody. Dziewczyny doceniły dialog, jaki w swojej powieści prowadzi z czytelnikami autorka.

Co jakiś czas, pomiędzy kolejnymi przygodami i pomysłami Malinki, autorka zaczepia czytelnika i proponuje mu wspólne rozwiązywanie zadań, konkurs, czy też rysowanie. W książce zostawiono specjalne miejsce, gdzie można pisać lub rysować. I tak, można na przykład narysować gołe oko a nawet je ubrać i w takim ubranku przedstawić. W innym miejscu z tekstu niczym chochlik wyskakuje autorka i nakazuje sprawdzenie, gdzie rośnie pieprz i gdzie leżą Indie oraz Zanzibar. Taki dialog autorka – czytelnik okazał się dla moich córek bardzo inspirujący. No i oczywiście pokochały Malinę, z którą mają bardzo wiele wspólnego …. Polecamy!

„Malina cud – dziewczyna ”
Autor: Katarzyna Pakosińska
Ilustracje: Kasia Kołodziej
MUZA SA, 2015

Zostaw Komentarz