Marta Fox dla nastolatek

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

zakochajDziś będzie post nastolatkowy. W związku z dorastaniem moich córek, coraz częściej sięgam po literaturę pisaną dla młodzieży. Tym razem wybrałam „Zakochaj się, mamo” Marty Fox. To powieść o rozłące, rozpadzie rodziny spowodowanym rozwodem rodziców, emigracji, poszukiwaniu przyjaźni, miłości, siebie samego i dorastaniu młodej dziewczyny. A wszystko to otoczone dźwiękami muzyki klasycznej – Chopina, Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Ravela, Straussa, Schuberta i Dworzaka…

Nie jest to jednak ponura historia o zapędzonych w codzienności rodzicach i ich nastoletniej, osamotnionej córce. Marta Fox nie powiela schematów w opisywaniu współczesnej rodziny. Opowieść o Sarence i jej mamie jest optymistyczna. To sto siedemdziesiąt stron wiary w to, że warto zaczynać od nowa, wierzyć w siebie, budować nowe relacje, poszukiwać miłości, wierzyć że życie znowu może być pełne jasnych barw, tak jak na obrazach mamy głównej bohaterki – Jowity. Autorka stawiając swoje postacie w sytuacji kryzysowej, nie przekreśla ich losu. Jednocześnie jednak podkreśla przemianę, ewolucję jaka się dokonała w tej rodzinie poprzez dramat, który jej dotknął. Sarenka, czyli Sara i jej mama Jowita zostały porzucone przez pędzącego za zagraniczną karierą zawodową i wysokimi zarobkami ojca i męża. Nie było im łatwo tak psychicznie, jak i zwyczajnie, prozaicznie- finansowo. Ta sytuacja jednak doprowadziła do zmiany trybu życia mamy, która porzuca pracę w korporacji i powraca do swojej ogromnej pasji – malarstwa. Wygrywa konkursy, wystawia swoje prace i sprzedając obrazy zarabia na utrzymanie swoje i córki. Sara dorośleje, może odrobinę przedwcześnie, ale pięknie dystansuje się do życia i tego, co przynosi codzienność. Wierzy w swoją mamę i w siebie. Rozpad tej rodziny nie był czymś dobrym, to oczywisty dramat mężczyzny, kobiety i dziecka, ale nie przekreślił ich losu. O tym jest ta opowieść.

Podoba mi się również konstrukcja tej powieści, która zbudowana jest z listów Sarenki. Listów do kogo? No właśnie adresat tych maili, to również ciekawy bohater… Sprawdźcie same.

Polecam młodszym nastolatkom – dziewczętom i ich mamom.

„Zakochaj się, mamo”
Autor: Marta Fox
Akapit Press, 2015

Zostaw Komentarz