Moc czekolady. Czekoladowa opowieść o Wedlach

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

Czekolada1Cieszę się, że Wydawnictwo Muchomor wraz z panią Anną Czerwińską – Rydel raczą nas co jakiś czas takimi rarytasikami, jak opowieść o Januszu Korczaku, rodzinie Wedlów, czy Witoldzie Lutosławskim. Dziś szaruga za oknem, więc podzielę się wrażeniami z lektury książki „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie.”

Kto nie lubi czekolady? A kto nie lubi wyrobów Wedla? Cóż, ja uwielbiam… Pamiętam jednak z dzieciństwa wstrętne wyroby czekoladopodobne, zdziwienie mojego młodszego brata – jak coś może być czekoladopodobne? To czekolada czy nieczekolada? Pamiętam też kartki na żywność i pustki w sklepach. Nie apomnę zapachu sklepów Pewex i Baltona. Totalnie inny świat! Cieszę się więc, że pani Anna Czerwińska – Rydel opowiedziała o rodzinie Wedlów, ich pracowitości, wizjonerstwu, budowaniu nowoczesnej firmy i ich troski nie tylko o własny interes, zysk przedsiębiorstwa, ale także o dobro odrodzonej Polski. To także lekcja historii Polski. Polska wraca na mapy świata, Wedlowie z małej kawiarni budują dużą, nowoczesną fabrykę, sieć sklepów i kawiarni w całej Polsce. Inwestują jednak tak w firmę, jak i w pracowników. Przy fabryce powstaje przedszkole, przychodnia lekarska i bloki mieszkalne dla pracowników. Przychodzi jednak wojna, a po niej nastaje nowy system. Polska po II wojnie światowej nie szanuje prywatnej własności. Rodzinie zostaje odebrana fabryka.

Dziś na szczęście nie ma już fabryki 22 lipca, nazwa E.Wedel powróciła. Możemy dalej budować nowoczesny kraj. Cieszę się z tej książki, bo przypomina o mądrych i odważnych ludziach. Warto pamiętać, jak budowali swoje przedsiębiorstwo, jakimi kierowali się zasadami. Ich działalność, to przykład zaradności i przedsiębiorczości Polaków. W czasach zapatrzenia na to co niepolskie warto przypomnieć sobie takie postacie. Dodam jeszcze tylko, że książka została okraszona pysznymi  czekoladowymi przepisami. Polecam.

Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie.
Autor: Anna Czerwińska – Rydel
Ilustracje: Poważne Studio
Wydawnictwo Muchomor, 2014

Zostaw Komentarz